Reklama

Niedziela Rzeszowska

Na ulicach z różańcem w ręku

– Różaniec w dłoni to nasza ewangelizacja – powiedział ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych, rozpoczynając Rzeszowską Procesję Różańcową. W modlitwie na ulicach miasta, której przewodniczył bp Kazimierz Górny, wzięło udział kilkaset osób.

Niedziela rzeszowska 42/2024, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Oczkowicz

Uczestnicy procesji na ul. 3 Maja

Uczestnicy procesji na ul. 3 Maja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy krzyżu upamiętniającym ofiary komunizmu na Placu Śreniawitów w Rzeszowie rozpoczęła się w niedzielę 6 października br. Rzeszowska Procesja Różańcowa. Jej uczestnicy śpiewając pieśni maryjne i rozważając Tajemnice Chwalebne, przeszli ul. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja i ul. Sokoła do bazyliki Bernardynów. Nabożeństwo rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia prowadzoną przez ks. Stanisława Poterę, diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej. Zakończyła je Msza św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego.

Rozważania różańcowe zostały opracowane na podstawie tekstów ks. Dominika Chmielewskiego SDS Różaniec ratunkiem dla świata. W procesji wzięli udział licznie przybyli przedstawiciele Róż Różańcowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy stanowią budowany od wielu lat „żywy pomnik” św. Jana Pawła II. Na czele procesji członkowie fundacji nieśli relikwie św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Różaniec w dłoni to nasza ewangelizacja. Rozważając tajemnice różańcowe, które streszczają Dobrą Nowinę, uczymy się Ewangelii, która przekazuje nam zamysł Boga, który w swoim Synu objawia się człowiekowi i przynosi mu życie – powiedział m.in. ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych na rozpoczęcie procesji.

Wspólną intencją uczestników rzeszowskiego Różańca była modlitwa za Ojczyznę, miasto Rzeszów, Kościół w Polsce, a także podkarpackie rodziny. Wspólnotowa modlitwa różańcowa to sposób na duchowe umocnienie się, na przełamanie codziennego zgiełku i kontemplację tajemnic naszej wiary, której publiczne świadectwo dali uczestnicy.

Organizatorem procesji była Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Rzeszowskiej przy koordynacji ks. Rafała Flaka, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sercu samego Boga

Niedziela rzeszowska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Akcję Katolicką tworzy laikat

Akcję Katolicką tworzy laikat

Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. Celebrowano go 23 października w sanktuarium Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

Akcja Katolicka jest urzędem Kościoła – jego fundamentalną strukturą, czyli szczególnym miejscem organizowania laikatu, w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną. Początki Akcji Katolickiej w Polsce sięgają 1930 r. Jej odrodzenie – z wyraźnej inspiracji św. Jana Pawła II – nastąpiło w latach 90. XX wieku. W diecezji rzeszowskiej powołana została 2 czerwca 1995 r. dekretem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego. Uczestnikom jubileuszu, zgromadzonym na spotkaniu w auli zespołu klasztornego, przypomniał te fakty i daty Jeremi Kalkowski, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Podziękował obecnym na spotkaniu biskupom – bp. Janowi Wątrobie, bp. Kazimierzowi Górnemu i bp. Edwardowi Białogłowskiemu – za życzliwość i duszpasterską troskę. Podkreślił rolę asystentów kościelnych, w tym szczególnie asystenta diecezjalnego ks. prał. Stanisława Potery. Nadmienił, że podstawową jednostką, w której realizowane są cele stowarzyszenia, czyli krzewienie wiary i postaw chrześcijańskich, są Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Skąd mam wiedzieć, że mam bóstwo, które zajmuje miejsce prawdziwego Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 9-15

Sobota, 8 listopada. Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny.
CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o rozejm i negocjacje w strefach konfliktów

2025-11-09 12:28

Vatican Media

O podjęcie działań na rzecz zawieszenia broni i podjęcia negocjacji tam, gdzie toczą się walki zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję