Reklama

Kalwaryjska Świątynia

15 września arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak konsekrował kościół Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce na "Makowym Wzgórzu". W ciągu kilkunastu lat puste kiedyś wzgórze zapełniło się dwoma kościołami. Ten większy, pw. Świętej Rodziny, spełnia funkcję kościoła parafialnego. Ten mniejszy, od którego zaczęła się historia parafii, jest teraz miejscem kultu Matki Bożej Kalwaryjskiej i w niedługim czasie będzie podniesiony do rangi sanktuarium maryjnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całą uroczystość można by streścić w słowach, które wypowiedział Ksiądz Arcybiskup: "To miejsce staje się od 13 lat prawdziwym sanktuarium. Ojciec Święty Jan Paweł II, wielki czciciel Matki Bożej Kalwaryjskiej, wielki Boży człowiek, przez pobłogosławienie obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła w Praszce wyznaczył temu miejscu pewną rolę i dlatego konsekrujemy kościół Matki Bożej Kalwaryjskiej w Jego duchu. Powiedział przecież Papież w Kalwarii: Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce".
Wszyscy, którzy byli uczestnikami uroczystości konsekracyjnych, mogą śmiało powiedzieć, że Jan Paweł II był tu obecny duchowo poprzez naukę, którą nam zostawił w czasie ostatniej pielgrzymki. Tę naukę o Miłosierdziu Bożym przypomniał nam Pasterz Kościoła częstochowskiego.
Procesja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zbliżając się do parafii na Makowym Wzgórzu, można zobaczyć wielki krzyż. To tutaj, na Golgocie, rozpoczyna się wiele uroczystości parafialnych, a zwłaszcza comiesięczne nabożeństwa fatimskie. Tak było i tym razem. Nieopodal krzyża Pasterz archidiecezji poświęcił popiersie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie tu, na początku alejki, stanął pomnik Wielkiego Prymasa. Od tej pory on - Prymas Tysiąclecia - będzie witał wszystkich, którzy alejką podążać będą na Makowe Wzgórze. Będzie nie tylko witał, ale także przypominał, co to jest wierność Kościołowi i miłość do ojczyzny. Dla tej zaś wspólnoty może być też znakiem celu, który jeśli jest zgodny z wolą Bożą, może być zawsze osiągnięty.
Procesja udała się w kierunku kościoła kalwaryjskiego, który wita okazałą tablicą pamiątkową. Czytamy tam m. in.: "Obiekt ten został wybudowany staraniem Księdza Kanonika Stanisława Gasińskiego, miejscowego proboszcza, dzięki ofiarności jego przyjaciół w kraju i za granicą oraz parafian Makowego Wzgórza w Praszce".
Konsekracja

Najpierw przed drzwiami świątyni Ksiądz Arcybiskup otrzymał klucze i otworzył główne wejście, którym podążyli uczestnicy procesji. Po wejściu odmówił modlitwę poświęcenia, a nastęnie pokropił wodą święconą ołtarz, ściany i wiernych. Liturgia Słowa Bożego zakończyła się homilią Księdza Arcybiskupa. W dalszej kolejności nastąpiły: modlitwa i Litania do Wszystkich Świętych oraz złożenie w ołtarzu relikwii św. Faustyna. Życiorys tego świętego przedstawił ks. Janusz Wojtyla - kapelan Księdza Arcybiskupa. Wreszcie to, co w tym dniu najważniejsze - Modlitwa konsekracyjna, namaszczenie ołtarza i ścian kościoła. Szczególnie wymowne dla parafian było odsłonięcie obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. To jest właśnie ten obraz, wierna kopia wizerunku z Kalwarii Zebrzydowskiej, który Ojciec Święty poświęcił w czasie swej ostatniej pielgrzymki do Polski.
Dalsza część Mszy św. to oczywiście Liturgia eucharystyczna, poprzedzona złożeniem darów. W procesji szły dzieci z kwiatami, młodzież przyniosła chleb i wino, mama proboszcza ks. kan. Stanisława Gasińskiego złożyła kielich, gong i dzwonki oraz ornat, przedstawiciele Rady Duszpasterskiej przynieśli księgę ofiar wiernych na rzecz rozwoju tutejszej parafii. Do Komunii św. przystąpiło w tym dniu bardzo wiele osób, uroczystości były bowiem poprzedzone przygotowaniem duchowym, które odbyło się 13 września, a prowadził je bp Jan Wątroba. Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup umieścił Najświętszy Sakrament w tabernakulum, by tutaj już zawsze był obecny Chrystus.
Wyrazy wdzięczności

Na zakończenie były oczywiście podziękowania. Budowniczy i organizator życia religijnego na Makowym Wzgórzu - ks. Stanisław Gasiński powiedział: "Poświęcenie kościoła kalwaryjskiego ma wymiar szczególny, ponieważ idea obecności cudownego wizerunku Matki Bożej na tym miejscu zrodziła się w sercu Księdza Arcybiskupa i dzisiaj znalazła swój wyraz". Dlatego szczególne podziękowanie kieruję do Arcypasterza". Ks. Stanisław dziękował też tym, którzy przyczynili się do przygotowania i przebiegu tej uroczystości oraz wszystkim gościom. Byli wśród nich Ojcowie Franciszkanie z Kalwarii Zebrzydowskiej z prowincjałem Ojców Bernardynów w Polsce - o. Romualdem Koślą. Jemu Ksiądz Proboszcz podziękował za przekazane parafii relikwie Świętego Krzyża. Dziękował też księżom, siostrom zakonnym, diakonom i przedstawicielom władzy lokalnej. Dziękowali także przedstawiciele parafii: Księdzu Arcybiskupowi za akt konsekracji, a Księdzu Proboszczowi Stanisławowi za oddaną służbę kapłańską i troskę o wspólnotę.
Ostatnie słowo należało do Arcypasterza, który przed błogosławieństwem powiedział: "Dziękuję bardzo dzielnemu Księdzu Proboszczowi - kanonikowi kapituły zawierciańsko-żareckiej za wybudowanie Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, i za to miejsce w Praszce, które nieustannie staje się coraz piękniejsze jako kompleks sakralno-duszpasterski". Na te słowa wierni zareagowali oklaskami, bo wiedzą, że odznaczenie dla Proboszcza jest wyrazem uznania i wdzięczności także dla całej wspólnoty.
Uroczystość dobiegła końca, ale życie parafii toczy się dalej. A jak znam ks. Gasińskiego, na tym się nie skończy, wzgórze jest bowiem duże i piękne. W kościele kalwaryjskim Msze św. są sprawowane w każdą środę o godz. 17.00 i 18.00 z odsłonięciem cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej przed pierwszą Mszą św., a zasłonięciem po drugiej Mszy św., połączone z Nowenną do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Niedzielna Msza św. jest sprawowana o godz. 17.00 - od września do czerwca, a w czasie wakacji o godz. 8.00 rano, również z odsłonięciem i zasłonięciem obrazu kalwaryjskiego.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 26/2023, str. 18

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Uznawany jest za pierwszego teologa, który wprowadził kryteria rozeznania wiary katolickiej.

Święty Ireneusz urodził się w Smyrnie w Azji Mniejszej, a swoją posługę realizował na Zachodzie w Galii. Zabrał głos w sprawie sporu wokół dnia obchodzenia Wielkanocy, który rozdzielił Wschód z Zachodem – dzięki jego interwencji jedność Kościoła została uratowana. Cechował się łagodnym usposobieniem, ale w kwestiach wiary był niewzruszony, ostro ganił każdego, kto próbował dokonać zmian w nauczaniu Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grech do kardynałów: Synodalność potrzebuje pasterzy

2026-06-28 08:09

[ TEMATY ]

synodalność

kard. Mario Grech

Vatican Media

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Proces synodalny potrzebuje teraz „projektu wdrożeniowego”: żywego i uczestniczącego doświadczenia więzi Kościoła z Duchem Świętym — mówił kard. Mario Grech podczas popołudniowej sesji drugiego dnia nadzwyczajnego konsystorza, poświęconej synodalności. Sekretarz generalny Synodu podkreślił, że obecna faza nie jest ani nową konsultacją światową, ani technicznym wykonaniem decyzji, lecz czasem recepcji, rozeznania i dojrzewania, aby synodalność stała się „zasobem misyjnym” Kościoła.

Kard. Grech przypomniał, że Synod o synodalności objął swoim zasięgiem miliony wiernych w różnych częściach świata: biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, świeckich, młodych, rodziny oraz osoby żyjące w sytuacjach cierpienia i marginalizacji. Dla wielu — zaznaczył — było to pierwsze doświadczenie eklezjalnego słuchania i rozeznawania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję