Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2005

BPJG/Marek Kępiński

Pasterce noworocznej przewodniczył bp Jan Wątroba (w środku); obok: o. Izydor Matuszewski i o. Marian Lubelski

Pasterce noworocznej przewodniczył bp Jan Wątroba (w środku); obok: o. Izydor Matuszewski i o. Marian Lubelski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Noworoczne uroczystości

Reklama

Uroczyste Nieszpory o godz. 17.00 w Bazylice zakończyły rok 2004. Liturgii, w której wzięli udział ojcowie i bracia jasnogórscy, księża goście, pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy, przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Byli obecni: generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski z zarządem oraz przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. „Jutro uświadomimy sobie początek nowej drogi. Staniemy przed niewiadomą naszych losów. Wiara zapewnia nas, że Bóg jest Opatrznością, i czuwa nad każdym swoim dzieckiem - mówił w słowie Bożym bp Długosz. - Dwanaście nowych miesięcy to wielka szansa dla każdego z osobna i dla całego narodu. Czy nie zmarnujemy znowu dawanej nam szansy? Warto zapamiętać, że nie braknie nam czasu wówczas, gdy wykorzystamy go w duchu miłości. Ona potrafi przesuwać granice w wieczność”. Po nabożeństwie przebłagalno-dziękczynnym za miniony rok Celebrans poprowadził po Bazylice procesję eucharystyczną, której towarzyszyła Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka. Na zakończenie kustosz sanktuarium - o. Ignacy Rękawek przedstawił roczne sprawozdanie z działalności Jasnej Góry. W nocnym czuwaniu tradycyjnie już modlili się uczestnicy Pieszej Pielgrzymki z Warszawy. Dwanaście uderzeń gongu o północy w Bazylice poprzedziło uroczystą Mszę św. na powitanie roku 2005. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy, z którym koncelebrowali m. in.: Ojciec Generał, Ojciec Przeor oraz ojcowie konwentu jasnogórskiego. Bp Jan Wątroba powiedział do zgromadzonych w Bazylice i Kaplicy pielgrzymów: „W jasnogórskim Sanktuarium spotykamy wizerunek Królowej Pokoju z Synem na ręku, który nam błogosławi. To z tego obrazu czerpał wewnętrzny pokój, pewność co do słuszności swoich decyzji ojciec przeor Augustyn Kordecki. To obrona tego Obrazu i Sanktuarium Jasnogórskiego 350 lat temu doprowadziła do zakończenia wojny i zaowocowała pokojem. Więc dziś rozpoczęty nowy rok zawierzajmy Bożej Rodzicielce Maryi z tą nadzieją w sercu, że ten rok z Nią przeżywany, być może niełatwy, będzie przecież błogosławiony i ubogacony tymi dobrami, które przynosi nam Chrystus - Książe Pokoju”. Na zakończenie noworocznej Pasterki o. Lubelski złożył życzenia przybyłym i łączącym się za pośrednictwem Radia Jasna Góra i Radia Maryja: „Przesyłam wszystkim bardzo serdeczne życzenia noworoczne pokornego kontemplowania tajemnicy Miłości, tajemnicy «Boga z nami» prosząc nieustannie, abyśmy pod opieką Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jasnogórskiej Matki Kościoła i Królowej Polski zawsze odnajdywali nowe motywy życia i nadziei” - mówił. Asystę noworocznych uroczystości przygotowali bracia paulini i postulanci pod kierunkiem jasnogórskiego ceremoniarza - o. Dariusza Szuby. Śpiewy prowadził o. Kamil Szustak, a na organach grał podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki.
Po Mszy św. na jasnogórskim placu oddano 12 wiwatów z baterii dział na powitanie Jubileuszowego Roku 350-lecia Obrony Jasnej Góry przed szwedzkim potopem. Strzały oddano pod kierunkiem jasnogórskiego artylerzysty - br. Józefa Trynieckiego. Całość prowadził o. płk Jan Golonka.

Koncert kolęd

Pierwszy w nowym 2005 roku koncert na Jasnej Górze zabrzmiał w niedzielę - 2 stycznia. Najpiękniejsze polskie kolędy zaprezentowali: Chór Bazyliki Ojców Cystersów z krakowskiej Mogiły, przygotowany przez Stanisława Kowalczyka, soliści: Iwona Sawulska - sopran, Liliana Pociecha - sopran, Stanisław Kowalczyk - bas, oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Tomasza Chmiela, który też dokonał aranżacji kolęd. Koncert zorganizowali: Klasztor Ojców Paulinów, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Filharmonia Częstochowska.

Jasnogórski Telefon Zaufania

(0-34) 365-22-55 czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

W skrócie

1 stycznia Mszę św. dla tradycyjnej, corocznej Pielgrzymki Fryzjerów i Kosmetyczek z Częstochowy odprawił o. Piotr Urbanek. W pielgrzymce, przygotowanej przez Cech Rzemiosł Różnych w Częstochowie, wzięło udział ok. 40 osób.

Zapowiedzi

8-16 stycznia - Nowenna przed uroczystością św. Pawła I Pustelnika - każdego dnia o godz. 18.00 - Bazylika Jasnogórska

Więcej wiadomości na stronie internetowej

www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego ws. I części raportu Komisji WiN

2026-02-08 09:18

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

diecezja.sosnowiec.pl

Publikujemy komunikat Biskupa Sosnowieckiego z dnia 8 lutego 2026 r. w sprawie zakończenia pierwszego etapu prac Komisji „Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej.

diecezja.sosnowiec.pl
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Bolesław Sylwestrzak

2026-02-07 19:25

Agnieszka Bugała

ks. Bolesław Sylwestrzak

ks. Bolesław Sylwestrzak

7 lutego 2026 roku zmarł ks. Bolesław Sylwestrzak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 77 lat życia i 52 lat kapłaństwa.

Ksiądz Bolesław Sylwestrzak urodził się w 2 sierpnia 1948 roku w Borowie k/Jawora. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Bolesława Kominka 26 maja 1973 roku w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Malczycach [1973 -1975]. Jego kolejną parafią wikariuszowską była parafia św. Mikołaja w Brzegu [1975 - 1979] .Następnie posługiwał w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze [1979-1984] oraz w Chojnowie [1984].
CZYTAJ DALEJ

Z Ojcem być! - rekolekcje powołaniowe w łódzkim seminarium duchownym

2026-02-08 17:56

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Uczestnicy rekolekcji powołaniowych: Z Ojcem być!”, które odbyły się WSD w Łodzi

Uczestnicy rekolekcji powołaniowych: Z Ojcem być!”, które odbyły się WSD w Łodzi

„Z Ojcem być!” - to tytuł tegorocznych rekolekcji powołaniowych, które w dniach 6-8 lutego br. odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. - Rekolekcje, których tematem było ojcostwo - nie dotyczyły tylko ojcostwa biologicznego, ale również ojcostwa duchowego, a także próby odpowiedzi na pytanie: jak być dobrym synem. - mówi kl. D. Cłapa.

Jak wyjaśnia ks. Kępniak - temat tych rekolekcji bardzo podobał się uczestnikom i - jak sami powiedzieli - bardzo wiele im uświadomił, ale i ukierunkował na przyszłość i na teraźniejszość. Ojcem można być już teraz - będąc we wspólnocie ze swoimi kolegami, bo Ojciec to jest ostoja do której chcąc się zwrócić. Oni już tacy właśnie chcą być już teraz. Niektórzy chcą być ojcami swoich rodzin, ale i kilku z nich chciałoby być ojcami duchowymi - mówiąc o ojcostwie duchowym w kapłaństwie czy w życiu zakonnym. To był wspaniały czas zarówno dla młodych jak i dla nas - przełożonych seminaryjnych oraz kleryków, którzy zaangażowali się w przygotowanie tych rekolekcji. - tłumaczy prefekt roku propedeutycznego WSD w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję