Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2004

Podczas dni skupienia sióstr zakonnych

Podczas dni skupienia sióstr zakonnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„To czyńcie na moją pamiątkę”

Taki temat towarzyszył rozpoczętym 2 marca dniom skupienia dla sióstr pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych. W trzydniowym spotkaniu uczestniczyło ponad 300 zakonnic: katechetek, sekretarek, organistek, furtianek, kucharek - z 40 zgromadzeń w Polsce. Doroczne zjazdy organizuje Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych pod przewodnictwem s. Ernestyny Wajs, serafitki, sekretarza Konferencji, oraz s. Krystyny Dębowskiej, franciszkanki, przewodniczącej Komisji ds. Życia Konsekrowanego. Podstawę rozważań stanowiły papieskie dokumenty: encyklika Ecclesia de Eucharistia oraz posynodalna adhortacja apostolska Ecclesia in Europa. Siostry spotykały się na Eucharystii i podczas konferencji m.in. z: metropolitą częstochowskim - abp. Stanisławem Nowakiem, ks. Tomaszem Rusieckim i ks. Piotrem Pawlukiewiczem.

20. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Reklama

W rekolekcjach i pielgrzymce w dniach 5-7 marca wzięło udział ok. 1,5 tys. przewodników z kraju oraz Polacy z ziemi lwowskiej i z Wołynia. Spotkanie pod hasłem: Cokolwiek wam powie - czyńcie zorganizowali przewodnicy ziemi częstochowskiej na czele z Janem Wacławem Derejczykiem, prezesem Częstochowskiego Oddziału Przewodników PTTK. Msze św. dla przewodników odprawili: abp Edmund Piszcz - przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński - opiekun duchowy przewodników. W czasie jubileuszowego spotkania prelekcje wygłosili m.in.: ks. prał. Jerzy Pawlik, o. Jan Golonka OSPPE oraz Jerzy Duda-Gracz. Uczestników pielgrzymki powitali: metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak oraz podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar. Rekolekcje dla przewodników głosił o. Kamil Szustak OSPPE.
W przyszłym roku gospodarzami pielgrzymki będą przewodnicy z Wrocławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Peregrynacja w diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Pod hasłem: Z Matką Chrystusa Odkupiciela mocni nadzieją 6 marca rozpoczęło się nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, które będzie trwało do 18 września br. Mszy św. o godz. 6.00 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył proboszcz katedry w Zamościu - ks. prał. Czesław Grzyb, z którym koncelebrowali m.in.: dziekan z Lubaczowa - ks. kan. Franciszek Nucia, dziekan z Biłgoraja - ks. kan. Bogusław Wojtasiuk oraz przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. „Mam głęboką nadzieję, że peregrynacja Obrazu pozwoli przede wszystkim odnaleźć właściwą hierarchię wartości i odbudować relacje międzyludzkie” - powiedział ks. prał. Grzyb, podkreślając pobożność wiernych diecezji, a także głęboko sięgający problem ubóstwa. W delegacji przybyłych po Obraz nawiedzenia był także przedstawiciel władz - Stanisław Schodziński.
Na powitanie Obrazu do diecezji zamojsko-lubaczowskiej wyjechali: przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, definitor generalny - o. Stanisław Jarosz, o. Melchior Królik, o. Augustyn Łazur oraz kustosze nawiedzenia: o. Krzysztof Pisanko i o. Hieronim Leśniewski.

Modlitwa przed maturą

Reklama

5 marca z diecezji elbląskiej przybyło 1,2 tys. maturzystów oraz 23 duszpasterzy. Z uczniami w trakcie nocnego czuwania modlił się biskup diecezji elbląskiej Jan Styrna oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Piotr Bryk. 6 marca w I serii pielgrzymki z archidiecezji poznańskiej wzięło udział ok. 1 tys. młodzieży i 17 duszpasterzy wraz z biskupem pomocniczym Grzegorzem Balcerkiem i diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - ks. Robertem Korbikiem. W tym dniu modliła się także 3,5-tysięczna grupa maturzystów z diecezji toruńskiej z 60 duszpasterzami i biskupem pomocniczym Józefem Szamockim oraz diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - ks. Bogdanem Kołodziejczykiem.

W skrócie

3 marca Tadeusz Łukasz Majczak z Częstochowy podczas Mszy św. sprawowanej przez generała Zakonu - o. Izydora Matuszewskiego otrzymał dyplom i medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry. Odznaczenie za szczególne zasługi dla Jasnej Góry i związek z nią od lat dziecięcych wręczył mu podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa.

Zapowiedzi

22 marca - Maturzyści archidiecezji gnieźnieńskiej (II seria).

26 marca - Maturzyści archidiecezji wrocławskiej;
- Maturzyści diecezji drohiczyńskiej.

26/27 marca - Maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej.

27 marca - Maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej;
- Maturzyści diecezji rzeszowskiej.

27/28 marca - Liga Krajowa - konferencja Polityka prorodzinna.

28 marca - 3 kwietnia - Wielkopostne rekolekcje jasnogórskie.

Rekolekcje Wielkopostne
Na Halach

Chcesz spojrzeć inaczej na krzyż - weź udział w naszych spotkaniach w dniach 2-4 kwietnia, Kaplica św. Józefa Na Halach, Jasna Góra.
2 kwietnia godz. 19.00 - Katecheza i Droga Krzyżowa.
3 kwietnia godz. 19.00 - Nabożeństwo pokutne ze spowiedzią. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.
4 kwietnia godz. 11.00 - Eucharystia z poświęceniem palm, procesją i krótką nauką.
Nauki poprowadzi o. Robert Kurowidzki OSPPE.
Bezpośrednia transmisja rekolekcji w Radiu Jasna Góra - 100,6 FM.
Zapraszają Ojcowie Paulini

Muzyka Wielkopostna na Jasnej Górze
Bazylika Jasnogórska

20 marca 2004 r. - sobota godz. 19.30

Schola Gregoriańska WSD Ojców Paulinów w Krakowie Na Skałce - dyr. Marian Machura - Chorał gregoriański o Trójcy Świętej
Schola Gregoriańska podczas swojej wieloletniej działalności nagrała 9 płyt CD z chorałem gregoriańskim. Po koncercie istnieje możliwość ich nabycia.

3 kwietnia 2004 r. - sobota godz. 19.30

Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” - dyr. Mariola Jeziorowska

Zapraszają: Ojcowie Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska

Jasnogórski Telefon Zaufania

(0-34) 365-22-55
czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję