Reklama

List z Afryki

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czcigodny Księże Redaktorze!
Kilka dni temu otrzymałem Wasze czasopismo Niedziela, w którym znajduje się mój artykuł zatytułowany Odczarować świat. Była to próba przybliżenia polskim czytelnikom Kościoła misyjnego diecezji DoumeM-Abong´Mbang.
Dziękuję za "gorącą linię" na łamach Niedzieli. Moje podziękowanie kieruję także do wszystkich czytelników, którzy odpowiedzieli już na mój apel.
W tych dniach (6-9 grudnia) w diecezji przeżywamy kolejną sesję, która rozpoczyna drugi rok naszych refleksji synodalnych. Tematem, który będzie nakreślał główny szlak naszych prac, jest: Bóg objawia się przez sakramenty święte.
Do stolicy diecezji, DoumeM, zjechało się ok. 180 delegatów. Każda parafia reprezentowana jest przez 10 osób świeckich oraz swoich pasterzy: księży, siostry zakonne i braci. Delegaci reprezentują wszystkie szczepy i plemiona, jakie istnieją na terenie naszej diecezji. Jest także reprezentacja plemienia BAKA - to pigmeje, którzy przeważnie zamieszkują południowe regiony diecezji.
Na to wyjątkowe spotkanie w sposób szczególny został zaproszony chłopiec w wieku 12 lat, który w swoim mieście - Abong´Mbang wygrał Konkurs Biblijny dla dzieci na temat Pisma Świętego. Mówią o nim, że jest "specjalistą" w tej dziedzinie. "Petit Liboire", jak go tu wszyscy nazywają, skwapliwie notuje wszystko, o czym jest mowa, czynnie bierze udział w śpiewach liturgicznych oraz w spotkaniach w grupach. Sam o sobie mówi, że chciałby zostać księdzem, ale nie wie jeszcze, czy mu się to uda. Jak na razie chce wszystkie swoje trudy i cierpienia ofiarować Chrystusowi. Jest to dojrzałe świadectwo wiary tego młodego człowieka, który w sposób autentyczny, z powagą osoby dorosłej odpowiada na wołanie Boże: "Weź swój krzyż i idź za Mną".
W sposób szczególny dziękuję Bogu za takie i tym podobne postawy wiary, które ku mojej radości odkrywam pośród powierzonej mi owczarni.
Wierzę, również głęboko, że Wasza, Drodzy Czytelnicy, modlitwa w intencji misji, a szczególnie w intencji naszego Synodu Diecezjalnego, pomoże niejednej osobie odkryć Boga objawiającego się w Słowie i w sakramentach świętych.
Na świąteczny czas Czcigodnemu Księdzu Redaktorowi oraz wszystkim Czytelnikom Niedzieli przesyłam serdeczne życzenia. Niech to Boże Narodzenie będzie czasem szczególnego osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, które wywoła uśmiech na zmęczonej twarzy, zrodzi dobre, krzepiące słowo dla człowieka w potrzebie, będzie czasem pojednania i przebaczenia oraz źródłem nadziei i pokoju.
Polecam Was wszystkich Bożej Dziecinie i z serca błogosławię

Konto, na które można wpłacać ofiary na pomoc misjom w Kamerunie: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 Warszawa 4, PKO SA I O/Warszawa, 12401037-20006598-2700-401112-002, Samarytanin-Doume-Kamerun.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV w Asyżu: rewolucja Ewangelii burzy mury dzielące ludzi

2026-08-06 11:23

Vatican Media

Papież Leon XIV w Asyżu

Papież Leon XIV w Asyżu

Leon XIV wezwał młodych do odważnego świadectwa wiary, służby i budowania „cywilizacji miłości”. Podczas Mszy św. w Asyżu Papież zachęcał uczestników międzynarodowego spotkania „GO! Franciscan Youth Meeting 2026”, by nie bali się „iść na peryferie” i odpowiadać na współczesne wyzwania życiem według Ewangelii - relacjonuje Vatican News.

W homilii wygłoszonej w święto Przemienienia Pańskiego Ojciec Święty przypomniał, że Asyż od wieków jest miejscem, w którym życie może zostać przemienione. To tutaj – mówił – rozpoczęła się duchowa droga św. Franciszka, św. Klary i tysięcy innych młodych, którzy przyjęli Ewangelię bez „taryfy ulgowej”.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych. Rozmawiano o wizycie Leona XIV w Polsce

2026-08-05 15:33

BP KEP

Spotkanie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z Ministrem Spraw Zagranicznych

Spotkanie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z Ministrem Spraw Zagranicznych

Wicepremier Radosław Sikorski 5 sierpnia 2026 roku spotkał się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem metropolitą gdańskim Tadeuszem Wojdą SAC. Rozmowy dotyczyły rozpoczęcia przygotowań do pierwszej pielgrzymki papieża Leona XIV do Polski.

Wizyta papieska to wydarzenie, które będzie realizowane wspólnie przez stronę rządową i kościelną. Formalne zaproszenia do Polski zostały przekazane papieżowi Leonowi XIV zarówno przez stronę państwową – w imieniu Rzeczypospolitej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Karola Nawrockiego oraz premiera Donalda Tuska, jak i kościelną, reprezentowaną przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Szkoła Letnia Akademii Liderów dobiegła końca. Dziesięć dni, zamieniających pomysły w działanie

2026-08-06 10:29

[ TEMATY ]

dobiegła końca

Szkoła Letnia Akademii Liderów

Materiał prasowy

Dobiegła końca Szkoła Letnia Akademii Liderów

Dobiegła końca Szkoła Letnia Akademii Liderów

Dziesięć dni intensywnej pracy, dziesiątki godzin warsztatów, wykładów, rozmów i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań. Za nami 11. edycja Szkoły Letniej Akademii Liderów w Pelplinie podczas której młodzi liderzy z całej Polski, zdobywali nowe umiejętności uczyli się, jak odpowiedzialnie przekuwać swoje pomysły w realne działania na rzecz lokalnych społeczności oraz debatowali z gośćmi specjalnymi o solidarności czy rozwijającej się SI.

Program tegorocznej Szkoły Letniej od początku koncentrował się wokół tego, co w przywództwie najważniejsze czyli odpowiedzialności za innych i budowania dobra wspólnego. Rozpoczęliśmy od inspirującego wykładu prof. Marka A. Cichockiego poświęconego odporności społecznej, zaufaniu i kapitałowi społecznemu. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto wychodzić poza własny interes, jak rodzi się wspólnota i dlaczego to właśnie relacje między ludźmi są fundamentem trwałych zmian.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję