Reklama

Bliżej dekanatu

Niedziela kielecka 39/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Władysław Burzawa: - Dekanat jędrzejowski chlubi się sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. W jaki sposób to szczególne miejsce oddziałuje na duszpasterstwo w dekanacie?

Ks. kan. Jerzy Siwiec: - Rzeczywiście, nasze dekanalne sanktuarium od lat wpływa na pracę duszpasterską w parafiach. Tu, w Jędrzejowie, nad brzegami Brzeźnicy wybudowany został pierwszy klasztor cysterski na ziemiach Polski. Cystersi przywieźli tu kulturę i głęboką wiarę. Nauczyli ludzi uprawy roli, krzewili wiarę. Efekty ich pracy wdać do dziś. Do sanktuarium, w którym pochowany jest bł. Wincenty Kadłubek, z roku na rok przyjeżdża coraz więcej pielgrzymów, którzy wypraszają sobie łaski za Jego pośrednictwem.

- Parafie dekanatu jędrzejowskiego są ostatnio współorganizatorami bądź inicjatorami licznych wydarzeń o charakterze zarówno religijnym, jak i kulturalnym. Czy jest to odpowiedź na postulat szerszego wyjścia Kościoła do ludzi i nowych form duszpasterstwa?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Współczesny świat potrzebuje dziś nowych form ewangelizacji. Doskonałym sposobem na to są przeprowadzone u nas w ubiegłym roku Dni Kultury Chrześcijańskiej, które przyciągają wielkie rzesze ludzi pragnących spotkać się m. in. z takimi postaciami, jak s. Chmielewska. Podczas tych dni organizowane są spotkania, koncert i wystawy. Przykłady życia, poświęcenia dla bliźnich są najlepszym świadectwem wiary.

- Motorem tych inicjatyw niejednokrotnie są młodzi prefekci?

- Tak, rzeczywiście, młodzi księża wnoszą nowego ducha, świeże pomysły i mają dużo energii w pokonywaniu trudności. Młodzież bardzo chętnie angażuje się i pomaga w realizacji wielu przedsięwzięć. Wychowujemy młodzież do odpowiedzialności za Kościół. Uczestnictwo w scholach kościelnych, kręgach biblijnych czy zaangażowanie w przygotowanie liturgii jest efektem dobrej pracy duszpasterskiej wszystkich księży.

- W Jędrzejowie znajduje się Ognisko Wychowawcze prowadzone przez Kielecką Caritas. Czym zajmuje się ta placówka?

- To miejsce stacjonarnego pobytu dzieci, gdy ich rodzice przebywają w pracy. Tu mogą odrobić lekcje, tu otrzymują obiad. Dla niektórych jest to jedyny gorący posiłek w ciągu dnia. To nie jest jedyna forma pomocy potrzebującym. Przy parafiach działają koła charytatywne, których członkowie pomagają osobom ubogim. Mieszkańcy potrafią dzielić się z ludźmi. Co roku przez teren dekanatu przechodzą dwie pielgrzymki na Jasną Górę: Pielgrzymka ze Stalowej Woli i Zamojska. Pątnicy nocują u nas i są gorąco przyjmowani przez mieszkańców dekanatu.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Papieża: O Bożej pomocy, gdy wali się nam świat

2026-02-23 18:12

[ TEMATY ]

Bp Erik Varden

Papież Leon XIV

Vatican Media

W trzeciej nauce rekolekcji wielkopostnych dla Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej bp Erik Varden mówi o Bożej pomocy. Co z sytuacjami, gdy ludzie bojący się Boga wołają do nieba i nie otrzymują żadnej dostrzegalnej odpowiedzi, słysząc jedynie pusty pogłos własnego głosu? – pyta. Bóg może sprawić, że wyłoni się nowy świat, gdy zburzy mury, które braliśmy za cały świat — mury, w których w rzeczywistości się dusiliśmy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Heiner Wilmer nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec

2026-02-24 18:15

[ TEMATY ]

Bp Heiner Wilmer

Deutsche Bischofskonferenz

Niemieccy biskupi mają nowego przewodniczącego. Został nim Heiner Wilmer SCJ, biskup diecezji Hildesheim, wybrany przez Konferencję Niemieckiego Episkopatu na trwającej właśnie w Würzburgu wiosennej sesji plenarnej. Przez ostatnie pięć lat przewodniczącym niemieckiego episkopatu był bp Georg Bätzing.

Bp Heiner Wilmer ma prawie 65 lat i pochodzi z północnych Niemiec. W wieku 19 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli sercanów. Od 2007 do 2015 roku był niemieckim prowincjałem, a następne pięć lat przełożonym generalnym tego zgromadzenia. Heiner Wilmer studiował teologię i romanistykę we Freiburgu, Paryżu i Rzymie, uzyskując doktorat z teologii a przez rok pracował także jako nauczyciel niemieckiego i historii w Jesuit High School w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję