Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkanocne paczki

W przedświąteczny wtorek, 22 marca, o godz. 15.00 do kościoła św. Wojciecha w Częstochowie przyszły osoby słabe, bezrobotne, bezradne, proszące o pomoc. Klęcząc przed Miłosiernym Bogiem, w prostych słowach przepraszali oni za swoje słabości i grzechy, obiecując zmianę postępowania i pozbycie się nałogów. Być może pierwszy raz od wielu miesięcy obudziła się w nich świadomość, że Bóg ich kocha, a Kościół i drugi człowiek widzą jego ubóstwo i starają się pomóc.
Parafia św. Wojciecha, wraz z proboszczem ks. prał. Stanisławem Iłczykiem, słynie z ofiarności wiernych. W ciągu roku członkowie Akcji Katolickiej organizują rozdawanie chleba, dzięki ofiarom składanym do puszek dzieci z ubogich rodzin otrzymują darmowe obiady, a każdy potrzebujący wsparcia może tu otrzymać pomoc.
Podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej, wierni składali do przygotowanych koszy produkty żywnościowe z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla ludzi żyjących na skraju nędzy. W tym roku przyniesiono głównie cukier, mąkę i konserwy. Z otrzymanych darów przygotowano ponad 150 paczek, które potrzebujący otrzymali po wspólnym odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Konkurs hafciarski

17 marca w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie odbył się V Międzyszkolny Konkurs „Igłą malowane”. W Konkursie, który odbył się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, wzięło udział 13 placówek. Młodzież chętnie uczestniczy w Konkursie, wykonując prace hafciarskie, które są później prezentowane w auli Szkoły. „Konkurs «Igłą malowane» początkowo był imprezą międzyklasową, organizowaną w naszej szkole - mówi organizator Elżbieta Kiepura. - Później nawiązaliśmy współpracę z innymi szkołami i placówkami oświatowymi. Celem Konkursu jest prezentacja umiejętności ludzi młodych, ukazanie dorobku twórczego uczniów, rewalidacja przez twórczość. Ważne jest też ukazanie twórczości młodzieży niepełnosprawnej i dodanie jej wiary we własne zdolności i umiejętności”. W programie konkursu znalazły się: zaproszenie do „Galerii Jednego Dnia”, w której oglądano prace konkursowe, oraz część artystyczna, którą tworzyły montaż taneczny, wiązanka muzyczna, występ teatralny i wspólne muzykowanie. Konkurs zakończono wręczeniem dyplomów i nagród.

Dzielić się miłością

W ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas w czasie Wielkiego Postu w parafiach archidiecezji częstochowskiej rozprowadzane były „Skarbonki wielkopostne” i „Chleby miłości”. Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczone zostały na śniadanie wielkanocne, na które 27 i 28 marca br. archidiecezjalna Caritas zaprosiła bezdomnych, ubogich i potrzebujących. Dyrektor Caritas ks. prał. Stanisław Iłczyk podkreśla, że dzieło przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Osób odwiedzających świąteczną jadłodajnię było tak wiele, że posiłków przygotowanych na dwa dni, których sponsorami były restauracje „Zagłoba”, „Fanaberia” i „Chińska”, wystarczyło tylko na jeden dzień. Dlatego też z wszystkich rezerw zgromadzonych w siedzibie Caritas wolontariusze i mieszkanki Przytuliska „Oaza” przez całą noc przygotowywali posiłki, które wydawane były w Poniedziałek Wielkanocny.
W zorganizowanym na placu archikatedralnym posiłku uczestniczyło w sumie ok. 1800 osób. Jak mówi ks. Ryszard Umański - wicedyrektor Caritas - znalazły się tam także osoby, dla których był to pierwszy posiłek od 6 dni.
Ks. prał. Stanisław Iłczyk pragnie podziękować: ofiarodawcom, sponsorom, piekarzom, wolontariuszom, Akcji Katolickiej parafii św. Wojciecha w Częstochowie, archidiecezjanom, którzy włączyli się w akcje „Wielkopostna skarbonka” i „Chleb miłości” oraz wszystkim, którzy dobrocią serca odpowiadają na wezwanie Caritas w świątecznym czasie, jak i przez cały rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium zespołu stresu pourazowego u kapłana

2026-01-21 17:11

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się w środę z kolejnymi wnioskami formalnymi obrońców oskarżonych ws. dotacji dla Fundacji Profeto m.in. o zawieszenie postępowania sądowego do czasu zakończenia całego śledztwa ws. Fundacji Sprawiedliwości. Kolejne posiedzenie sądu odbędzie się 28 stycznia.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyło się w środę pierwsze posiedzenie dotyczące aktu oskarżenia wobec sześciu osób, w tym ks. Michała Olszewskiego i byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawa dotyczy nieprawidłowości związanych z przekazaniem Fundacji Profeto ponad 66 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości, mimo niespełnienia przez nią wymogów formalnych i merytorycznych.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

„Głos Beskidu” - 180 osób z rodzinnej grupy muzycznej prosto z Limanowej porywa serca

2026-01-22 21:05

[ TEMATY ]

Głos Beskidu

Karol Porwich/Niedziela

– Gramy z pasji, marzeń i miłości do muzyki – podkreśla Andrzej Biernat, kierownik kapeli „Głos Beskidu”. Zespół powstał w 2021 r. i szybko stał się iskrą, która zapaliła serca dziesiątek ludzi w całym regionie Limanowej.

– Wszystko zaczęło się, kiedy rozpocząłem naukę gry na heligonce i poprosiłem kuzyna grającego na saksofonie, żebyśmy wspólnie zagrali. Z czasem dołączyło do nas jeszcze dwóch kolegów i dosłownie po chwili tworzyliśmy już prawie dwudziestoosobową grupę – wspomina Biernat. W takim składzie po raz pierwszy zagrali podczas lokalnej Pasterki. Kapela została bardzo dobrze odebrana i to był początek misji zespołu. – Po pierwszym koncercie zaczęli dołączać do nas kolejni muzycy. Dzisiaj stanowimy prawie 180 osobową, rodzinną grupę – wyjaśnia lider.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję