Reklama

Niedziela Przemyska

Zachować prawdę

Pamięć powinna być obecna w naszych sercach, umysłach i sumieniach. Musimy ją pielęgnować, bo to właśnie bohaterowie II wojny światowej wywalczyli dla nas niepodległość – podkreślił Marian Boczar, wiceprezes Przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Niedziela przemyska 17/2026, str. III

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kamil Krukiewicz

W Katyniu wymordowano elitę państwa polskiego, takie było założenie systemowe – bez elity trudniej odbudować struktury państwowe

W Katyniu wymordowano elitę państwa polskiego, takie było założenie systemowe – bez elity trudniej odbudować struktury państwowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Przemyślu 12 kwietnia odbyły się uroczystości poświęcone 86. rocznicy pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Inwalidów Wojennych oraz rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków na teren ZSRR.

Pamięć silniejsza niż kłamstwo

Obchody zainaugurowano złożeniem kwiatów przy Grobie Katyńskim. Kolejnym punktem była uroczysta Msza św. sprawowana w Kościele Ojców Karmelitów Bosych w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz żyjących i zmarłych inwalidów wojennych. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Górski, przeor klasztoru, natomiast homilię wygłosił ks. prał. płk. Władysław Kozicki, kapelan przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, wymownym symbolem cierpienia setek tysięcy naszych rodaków na „nieludzkiej ziemi”. Tam, w atmosferze skupienia i modlitwy, oddaliśmy hołd tym, którzy za wierność Rzeczypospolitej zapłacili najwyższą cenę.

Była to jednak nie tylko lekcja pamięci o pomordowanych i zesłanych, ale również ważne przypomnienie o tych, którzy jeszcze żyją i niosą w sobie świadectwo tamtych wydarzeń. Naszym obowiązkiem jest zachować tę prawdę nie tylko dla nich, ale także dla przyszłych pokoleń Polaków, aby podobne zło nigdy więcej się nie powtórzyło.

Niezłomny świadek

Reklama

Upamiętniając Zbrodnię Katyńską, warto przywołać postać ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego. Jako jeniec Kozielska ocalał, unikając losu tysięcy polskich oficerów zamordowanych w lesie katyńskim. Swoje ocalenie odczytał jako zobowiązanie. Stał się niestrudzonym kustoszem pamięci narodowej, który przez całe życie głosił prawdę o tej zbrodni i zabiegał o godne upamiętnienie ofiar w Polsce i poza jej granicami.

Wiara siłą narodu

Dzisiejsza pamięć musi prowadzić nas także do odpowiedzialności za wychowanie nowych pokoleń. Potrzeba nam wychowania patriotycznego, zakorzenionego w historii, ale także w duchu katolickim. To właśnie wiara tak często dawała siłę naszym pomordowanym rodakom w ich ostatnich chwilach. To wiara w Boga pomagała zesłańcom, więźniom i ocalałym na „nieludzkiej ziemi” przetrwać głód, upokorzenie, ból i samotność. To ona pozwalała nie utracić godności, człowieczeństwa, nadziei i miłości do ojczyzny. Dzięki temu wielu z nich stało się później wspaniałym świadectwem patriotyzmu, polskości i niezłomności ducha. Tego ducha musimy uczyć dziś dzieci i młodzież, przez prawdę historyczną, przykład rodzin, modlitwę i szacunek dla narodowego dziedzictwa.

Dlatego pamięć jest silniejsza niż kłamstwo. Ale sama pamięć nie wystarczy, jeśli nie będzie przekazywana dalej, w rodzinach, szkołach, wspólnotach i parafiach. Młode pokolenie musi wiedzieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a miłość do ojczyzny wymaga prawdy, odpowiedzialności i odwagi. Tylko wtedy pamięć o bohaterach pozostanie żywa i owocna. Ostatecznie, to nasz obowiązek, z którego zostaniemy kiedyś rozliczeni.

Cześć i chwała bohaterom!

2026-04-22 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas łaski i pocieszenia

Niedziela przemyska 2/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Przemyśl

Łukasz Sztolf

Procesja i nabożeństwo w Przemyślu na rozpoczęcie Roku Świętego 2025

Procesja i nabożeństwo w Przemyślu na rozpoczęcie Roku Świętego 2025

W Roku Jubileuszowym 2025 chcemy być pielgrzymami nadziei, chcemy iść ku nadziei, którą jest Chrystus – powiedział w homilii abp Adam Szal.

Inauguracja Roku Świętego rozpoczęła się w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu, bowiem od wielu wieków z tego właśnie kościoła wyrusza procesja, która prowadzi do ingresu biskupa diecezjalnego. Jest to związane z tym, że pierwszy biskup diecezji przemyskiej był franciszkaninem. Tam uroczyście wniesiono symbol Roku Jubileuszowego – krzyż, który w każdy Wielki Piątek jest adorowany przez wiernych parafii archikatedralnej. W ostatnim czasie został on odrestaurowany i teraz jest znakiem Roku Jubileuszowego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Tylko w Sercu Jezusa człowiek znajduje to, czego szuka

2026-06-24 07:51

Katarzyna Artymiak

Lubelska parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przeżywała wymownie swoje święto patronalne.

Choć w cieniu zamkniętego kościoła, od którego pożaru dachu minęło już prawie pół roku, nie zabrakło życzliwości i licznej obecności wiernych, również spoza wspólnoty parafialnej. Doroczny odpust był szczególną okazją do umocnienia, aby z Serca Jezusowego „czerpać miłość, siłę, ufność i wiarę do tego, co potrzebne w trudnym czasie” – podkreślił ks. Wiesław Kosicki, proboszcz sąsiedniej parafii Matki Bożej Fatimskiej, który z okazji odpustu przez cały dzień głosił Słowo Boże.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję