Reklama

Zdrowie

Kwiat głogu

Od wieków był stosowany w medycynie ludowej Europy i Azji jako naturalny środek wspierający układ sercowo-naczyniowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasi przodkowie z kwiatów i owoców głogu robili napary albo pili nalewki. My, niestety, utraciliśmy tę wiedzę i żeby leczyć nasze serce, musimy drogo płacić za stworzone przez człowieka tabletki. A matka natura każdego roku obdarza nas swoimi skarbami za darmo. Początek maja to najlepszy czas pozyskania tego cennego surowca do naszej domowej apteczki. Wystarczy zebrać na wpół otwarte kwiaty głogu wraz z otaczającymi je liśćmi i ususzyć w cieniu.

Właściwości lecznicze kwiatów głogu

Głóg jest przede wszystkim sprawdzonym lekiem w niewydolności serca. Powinny go stosować osoby starsze w celu wzmocnienia mięśnia sercowego, zmagające się z łagodną niewydolnością serca. Reguluje tętno w przypadku kołatania serca, tachykardii i arytmii, pomaga kontrolować ciśnienie krwi i wzmacnia mięsień sercowy, obniża poziom „złego” cholesterolu. Jest stosowany w nadciśnieniu. Rozszerza naczynia krwionośne, w tym wieńcowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwiaty głogu wspierają zdrowie płuc i łagodzą objawy astmy. Głóg jest pomocny przy nerwicach serca, stresie i problemach z zasypianiem. Stosuje się go również w celu pobudzenia soków trawiennych i usprawnienia pracy przewodu pokarmowego. Zwiększa ukrwienie mózgu. Wzmacnia zdrowie oczu i poprawia widzenie.

Zastosowanie

Reklama

Napar. Jednym z najprostszych sposobów jest przygotowanie naparu z suszonych kwiatów głogu. Wystarczy zalać 1 łyżkę stołową kwiatów szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem ok. 10-15 min. Pić 3 szklanki dziennie. Napar można pić codziennie. Regularne spożywanie naparu z kwiatów głogu wzmacnia serce oraz działa uspokajająco, wspiera odporność, może też pomóc w leczeniu migren i bólów głowy.

Odwar: 1 łyżeczkę ziela (ok. 2 g) zalać 1 szklanką chłodnej wody i gotować przez 2 min. Przykryć, odstawić na 10-15 min, a następnie przecedzić. Świeży i ciepły odwar pić 3 razy dziennie. Napar lub odwar z głogu należy przyjmować systematycznie przez co najmniej 2 miesiące.

Intrakt: Doktor Henryk Różański w chorobach układu krążenia, skórnych, metabolicznych, układu moczowego oraz pokarmowego zaleca: „100 g świeżych rozdrobnionych kwiatów lub owoców zalać 500 g gorącego alkoholu 30-40%, odstawić minimum na 2 tygodnie, przecedzić, dodać miód. Zażywać 1-2 razy dziennie po 1 łyżce. Stosować minimum przez 3 miesiące. Na kwartał (pełna kuracja) potrzebne jest ok. 1380-1400 ml intraktu (1 raz dziennie po ok. 15 ml)”.

2026-04-21 13:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gołąbki ziemniaczane

Przepis z książki „Kuchnia klasztorów prawosławnych”, Mykoła Mańko

Składniki: 1 główka kapusty, 1 kg ziemniaków, 2 łyżki śmietany, ½ kostki masła, 4 duże cebule, sól, świeżo zmielony czarny pieprz
CZYTAJ DALEJ

Jak przebaczyć ojcu, który niemal pozbawił mnie matki? W Barcelonie młodzi pytali Papieża o sens życia

2026-06-10 07:45

[ TEMATY ]

Leon XIV w Hiszpanii

Vatican Media

Jak przebaczyć ojcu, który niemal pozbawił mnie matki? Jak zaufać Bogu po próbie samobójczej? Jak odnaleźć sens życia w świecie sukcesu? Takie pytania usłyszał Leon XIV podczas czuwania na Stadionie Olimpijskim w Barcelonie. Zamiast teoretycznych rozważań, był szczery dialog o ranach współczesnego pokolenia: depresji, przemocy, samotności i przebaczeniu. Papież odpowiadał, że Bóg nie opuszcza człowieka nawet w najgłębszej ciemności, a przebaczenie jest drogą, którą przemierza się krok po kroku.

Pierwszym rozmówcą Papieża był Ferran, młody Katalończyk, który podczas tegorocznej Wigilii Paschalnej przyjął chrzest. Opowiedział o pustce, jaką pozostawiła pogoń za sukcesem, karierą i własnym wizerunkiem. Dopiero spotkanie z Chrystusem pozwoliło mu odkryć nowy sens życia. Zapytał Leona XIV, jak nie zagubić tego, co najważniejsze, w świecie nieustannej rywalizacji.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o katechezie parafialnej: zaczynamy od małych kroków

2026-06-10 10:32

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP/diecezja.sosnowiec.pl

Biskup Artur Ważny

Biskup Artur Ważny

- Katechezę parafialną zaczynamy od małych kroków - mówi bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. katechezy parafialnej. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI, choć dokument nt. katechezy parafialnej czeka jeszcze na zatwierdzenie, podstawowe wytyczne są już znane i wszyscy zaproszeni są, by już od września br. włączać się i rozwijać tę inicjatywę. - W katechezie parafialnej kluczowa jest świadomość, że my wszyscy, jako ochrzczeni jesteśmy zaproszeni do katechezy, do kształtowania siebie samych, ale też do odpowiedzialności za innych - podkreśla. Katecheza parafialna to jeden z tematów 405. zebrania plenarnego KEP, które odbywa się od 8 do 10 czerwca w Łomży.

Maria Czerska (KAI): Podczas spotkań biskupów powraca temat katechezy parafialnej. Czego tym razem dotyczyły rozmowy?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję