Reklama

Niedziela Świdnicka

Miłość na odległość

Centrum Edukacji Katolickiej przy świdnickim seminarium stało się miejscem wyjątkowych warsztatów, których celem było pogłębienie wiedzy na temat misji oraz zainspirowanie do aktywnego ich wsparcia.

Niedziela świdnicka 8/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk

Warsztaty poprowadziły klawerianki, m.in. s. Anna Jarosz pracującą wcześniej w naszej diecezji

Warsztaty poprowadziły klawerianki, m.in. s. Anna Jarosz pracującą wcześniej w naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wydarzeniu pod hasłem „Miłość na odległość” odbywającym się 12 lutego br. udział wzięło ponad 30 osób, w tym księża, siostry zakonne oraz świeccy animatorzy.

Od teorii do praktyki

Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji prowadzonej przez siostry Annę Jarosz i Agatę Wójcik ze Zgromadzenia św. Piotra Klawera z Poznania. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tematykę sytuacji dzieci w krajach afrykańskich i zostali wprowadzeni w ideę „Adopcji Serca” – projektu prowadzonego przez siostry klawerianki, który ma na celu wsparcie edukacyjne dzieci z najbiedniejszych rejonów Afryki. Siostry podzieliły się swoimi doświadczeniami z podróży misyjnych, przedstawiając zarówno wyzwania, jak i radości płynące z bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami Afryki. – Prezentacja multimedialna oraz ciesząca się wyjątkowym zainteresowaniem uczestników warsztatów ekspozycja rzemiosła i afrykańskich instrumentów muzycznych pozwoliły uczestnikom na chwilę przenieść się w odległe rejony świata i doświadczyć kultury afrykańskiej – podkreśliła w rozmowie z Niedzielą Świdnicką dyrektor Referatu ds. misji Violetta Leńska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracja do działania

Reklama

Podczas przerwy na kawę uczestnicy mieli okazję do konstruktywnych rozmów na temat praktycznych działań misyjnych, które mogą być podejmowane w lokalnych parafiach. Dyskusje te uwydatniły znaczenie misji w życiu wspólnoty kościelnej, podkreślając potrzebę zaangażowania zarówno dorosłych, jak i młodzieży.

– Te dzieci, które żyją daleko w krajach misyjnych, wiedzą, że mają kogoś w Polsce, kto o nich myśli i pamięta. To pokazuje im, że nam zależy na ich przyszłości i daje szansę na lepsze jutro – powiedziała s. Agata Wójcik, podkreślając znaczenie adopcji na odległość.

Zakończenie warsztatów było początkiem nowej drogi dla uczestników, którzy zgodnie postanowili kontynuować wymianę doświadczeń i pogłębiać swoje zrozumienie misji jako zadania wymagającego zarówno altruizmu, jak i osobistego zaangażowania.

– Dzięki takim inicjatywom jak warsztaty misyjne mamy możliwość nie tylko poszerzyć naszą wiedzę i zrozumienie wyzwań stojących przed misjonarzami, ale także, co najważniejsze, przekazać tę pasję i zrozumienie naszym uczniom. Chcemy inspirować młode pokolenia, by dostrzegły, jak wielką różnicę mogą zrobić w życiu innych, nawet jeśli dzielą nas tysiące kilometrów – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej Renata Jaworska, katechetka z Wałbrzycha.

Referat misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej wyraził wdzięczność siostrom klaweriankom za ich nieoceniony wkład oraz wszystkim uczestnikom za obecność i gotowość do podjęcia misyjnego wyzwania. Spotkanie to nie tylko przybliżyło wiele kwestii związanych z misjami, ale również zainspirowało uczestników do dalszego działania. Można mieć nadzieję, że każdy z nich znalazł odpowiedź na pytanie: „Altruizm – obowiązek czy zadanie?”.

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnickie seminarium nie jest puste

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

wsd świdnica

rok propedeutyczny

mwsd Wrocław

ks. Mirosław Benedyk

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Od października w seminaryjnych obiektach diecezji świdnickiej swoją formację do kapłaństwa rozpoczęło dziewięciu alumnów metropolii wrocławskiej.

Zbyt mała liczba kandydatów, zgłaszających pragnienie służby jako kapłani w Metropolii Wrocławskiej spowodowała, że biskupi z metropolii podjęli decyzję o wspólnej formacji seminaryjnej dotychczasowych dolnośląskich alumnów, jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego z siedzibą w Świdnicy.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Edukacja zdrowotna będzie jednak przedmiotem obowiązkowym?

2026-02-02 15:56

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

pixabay.com

Resort edukacji szykuje się do zmiany statusu edukacji zdrowotnej na przedmiot obowiązkowy. Rozważa przy tym ustępstwa i modyfikacje. Decyzje w tej sprawie mają zapaść przed końcem marca – poinformował dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa, ale z jej programu będą wyłączone zagadnienia dotyczące ,,wychowania seksualnego”. Te miałyby być nieobowiązkowe. Samo wyłączenie treści dotyczących seksualności to za mało – wskazał analityk Instytutu Ordo Iuris, Marek Puzio. Radca prawny podkreśla, że budzące sprzeciw rodziców ideologiczne treści pojawiają się także w innych obszarach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję