Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matko Kościoła, prowadź!

13 sierpnia dobiegła końca 46. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W czterech grupach przyszło 570 pątników, piątą stanowiła sztafetowa, przez którą „przeszło” ponad tysiąc pielgrzymów.

Niedziela rzeszowska 35/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Iwona Kosztyła

Wzruszający moment przywitania z Jasną Górą

Wzruszający moment przywitania z Jasną Górą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pątnicy wędrowali pod hasłem „Matko Kościoła, prowadź”! Wędrówka zakończyła się modlitwą przed obrazem Czarnej Madonny, a później Mszą św. na Szczycie, której przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Pobudka, droga, śniadanie, odpoczynek, droga, Msza św., droga, obiad, droga. Taniec, modlitwa i sen. To rytm pielgrzymkowego dnia. Nie mogą nie iść. Idą, bo kochają Boga, Maryję i jasnogórski szlak. W grupach nie zabrakło doświadczonych pielgrzymów, rodzin z dziećmi, młodzieży. Dla pielgrzymów jednak każdy dzień był inny. Pokazali dobroć, radość, wrażliwość i wiarę, wielu zabierało głos, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat konferencji czy też świadectwem życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niektórzy powrócili na pątniczy szlak po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach. Wielu na 10 dni, inni już tylko na pielgrzymkę sztafetową, bo zdrowie już nie to, bo obowiązki w rodzinie czy pracy nie pozwalają wyruszyć na całą pielgrzymkę.

Reklama

Wbrew powszechnej opinii, że młodych nie ma w Kościele, na pielgrzymim szlaku było ich sporo. Mimo zmęczenia byli wobec siebie mili i uprzejmi. Potrafili dzielić się tym, co mają, wspierali się w trudnych sytuacjach. Entuzjazm wyznawanej wiary przekładał się na prozę codziennego pielgrzymowania i zaangażowanie w każdy punkt programu. W czasie drogi przetrwali i potrafili docenić słońce, ale i ulewę, zrozumieć, że pielgrzymowanie, podobnie jak życie, nie zawsze jest proste i radosne. Podobnie jak starsi, doświadczeni pątnicy, młodzi dawali świadectwo głębokiej i radosnej wiary w Boga oraz zakorzenienia w Kościele katolickim, którego świat bardzo potrzebuje.

Pielgrzymka jest idealnym dowodem na to, że ludzie wierzą, są w Kościele, że tego potrzebują i z tym idą do Matki. Udział w pielgrzymce ludzi starszych, całych rodzin, matek z małymi dziećmi i młodzieży pozwala wierzyć, że będą dawać świadectwo zarówno słowem, jak i życiem. To napawa optymizmem i nadzieją.

Czarna Madonna. To do tego miejsca i do Niej wędrowali w trudzie i znoju. Moment, kiedy pątnicy spoglądają w oczy Matki Jasnogórskiej, wieńczy wędrówkę. To najwspanialszy moment całej pielgrzymki. Modlitwa, dziękczynienie i prośby, z którymi przyszli. Do oczu cisną się łzy radości i wzruszenia. I już tam, w Kaplicy Cudownego Obrazu, wielu pielgrzymów składało obietnice, że jeśli tylko będą mogli, to za rok powrócą na pielgrzymkowy szlak.

2023-08-22 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wędrując ku światłu

Niedziela toruńska 33/2024, str. I-II

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Przemysław Witkowski

Na Jasną Górę pielgrzymowały całe rodziny

Na Jasną Górę pielgrzymowały całe rodziny

Pielgrzymi z diecezji toruńskiej dotarli na Jasną Górę, aby złożyć swoje intencje i modlitwy przed Panią Jasnogórską. To już kolejny raz, gdy wierni wyruszyli w długą podróż przez Polskę, aby dotrzeć do tego duchowego miejsca.

Mimo że pierwsza grupa pielgrzymów z diecezji toruńskiej rozpoczęła swoją podróż już 1 sierpnia, to 4 sierpnia odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, która oficjalnie rozpoczęła to wydarzenie. Wielu ludzi zebrało się w toruńskiej katedrze, aby wspólnie uczestniczyć w Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Siostra zakonna podbija internet. Od 44 lat kibicuje Lechowi Poznań

2026-07-19 23:06

[ TEMATY ]

Poznań

Lech Poznań

fot. FB/Elżbietańskie Centrum Pomocy Ubogim - Poznań

Siostra Józefa wspiera Lecha Poznań

Siostra Józefa wspiera Lecha Poznań

Siostra elżbietanka Józefa Krupa wspierała Kolejorza przed meczem o Superpuchar Polski.

Kolejorz wygra, życzymy wygranej! – słychać na nagraniu, które opublikowano na facebookowym profilu Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim.
CZYTAJ DALEJ

Indie: prześladowania chrześcijan przedmiotem rozprawy przed Sądem Najwyższym

W 2025 roku w Indiach odnotowano ponad 800 aktów antychrześcijańskich, a w pierwszej połowie 2026 roku – 285. W obliczu ciągłej przemocy i bezczynności władz, abp Peter Machado z Bangalore postanowił zabrać głos w imieniu coraz bardziej zagrożonej mniejszości chrześcijańskiej przed Sądem Najwyższym tego kraju.

15 lipca trybunał ten wznowił rozpatrywanie petycji złożonej przez abp Machado, wraz z National Solidarity Forum i Evangelical Fellowship of India. Ich celem jest skłonienie władz Indii do podjęcia konkretnych kroków przeciwko przemocy, zastraszaniu i mowie nienawiści wymierzonej w społeczności chrześcijańskie. Petycja została zainicjowana w 2022 roku, po czym była wielokrotnie odraczana i odbywała się w trybie doraźnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję