Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłan-archeolog

Być regionalistą to kochać teren, dokumentować przeszłość, kształtować teraźniejszość i wyznaczać przyszłość – powiedział Stanisław Gogacz.

Niedziela lubelska 22/2023, str. IV

[ TEMATY ]

archeologia

Paweł Wysoki

Inicjatorem upamiętnienia ks. Chotyńskiego jest Władysław Mądzik

Inicjatorem upamiętnienia ks. Chotyńskiego jest Władysław Mądzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archeolog-amator ks. Antoni Chotyński, odkrywca artefaktów w dolinie Chodelki z okresu epoki brązu, został upamiętniony w Wilkowie. W 150. rocznicę urodzin wyjątkowego kapłana w kościele parafialnym św. Floriana i św. Urszuli zostały odsłonięte pamiątkowa tablica oraz wystawa plenerowa przybliżająca zasługi odkrywcy tzw. „kultury trzcinieckiej”. Inicjatorem i głównym organizatorem uroczystości był regionalista Władysław Mądzik oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia ks. kan. Antoniego Chotyńskiego. – Dotychczas w Polsce nikt nie uhonorował i nie upamiętnił ks. Chotyńskiego i jego archeologicznych dokonań; ponadto w publikacjach w temacie kultury trzcinieckiej nie jest on należycie doceniony. Jako przedstawiciele społeczności lokalnej z nadwiślańskich gmin uważamy upamiętnienie ks. Chotyńskiego za obywatelską powinność – powiedział Władysław Mądzik.

Reklama

Podczas Eucharystii celebrowanej przez proboszcza ks. Zbigniewa Szumiło i ks. Czesława Bielca zostały przypomniane najważniejsze dokonania ks. Chotyńskiego, proboszcza w Wilkowie w latach 1912-18. Urodził się 18 maja 1873 r. w Krzczonowie, w 1896 r. przyjął święcenia kapłańskie w Lublinie, zmarł w 1949 r. w Józefowie Biłgorajskim. W czasie zaborów dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, patriota i społecznik, przez co władze carskie wymuszały częste zmiany parafii. Na początku XX wieku poznał rodzinę Jana i Marii Kleniewskich, u których został kapelanem. Brał czynny udział w budowie kaplicy w Dratowie (dzisiejsza Zagłoba). Zainteresował się wówczas artefaktami znalezionymi podczas kopania fundamentów. Tak zrodziła się wielka pasja, która doprowadziła do cennych odkryć archeologicznych. Ksiądz Chotyński odnalazł w Dratowie, Trzcińcu, Chodliku, Żmijowiskach i Kłodnicy pozostałości cmentarzysk ciałopalnych oraz wiele śladów dawnej kultury w postaci ceramiki, narzędzi, ozdób i innych przedmiotów z epoki brązu. Swoje znaleziska starannie rejestrował i opisywał, m.in. w roczniku „Światowit” poświęconemu archeologii i badaniom pierwotnej kultury polskiej i słowiańskiej. Współpracował m.in. z archeologiem Erazmem Majewskim. Jak to zostało podkreślone, odkrycia dokonane przez kapłana są niezwykle ważne dla archeologii polskiej, a nawet wschodnio-europejskiej. Od nazwy wsi Trzciniec powstała nazwa „kultury trzcinieckiej”, datowanej na lata 1900-1000 p.n.e., łączonej z czasem i miejscem wyodrębnienia plemion słowiańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na nadwiślańskiej ziemi ks. Chotyński pozostał do 1918 r., łącząc pracę duszpasterską, społeczną i archeologiczną. – To wielka postać, a mimo to nieznana. Mamy nadzieję, że tablica i wystawa, które są znakiem naszej wdzięczności wobec przodków, pozwolą wielu osobom poznać ks. Chotyńskiego, kapłana o sercu patrioty – powiedział ks. Czesław Bielec.

Uroczystość 21 maja zgromadziła lokalną społeczność z przedstawicielami władz samorządowych z Wilkowa, Łazisk i Poniatowej, a także licznych gości z senatorem Stanisławem Gogaczem oraz rodziną Kleniewskich. Szczególnie cenny był udział młodzieży szkolnej z Wilkowa i Rogowa, dla której uroczystość stała się żywą lekcją historii. – Pamiętamy o naszych synach, wzorcowych Polakach, których naszemu narodowi zesłała Opatrzność. Dzięki takim ludziom jak ks. Antoni Chotyński Polska jest wolna i piękna. Od niego uczmy się miłości Boga i naszej ziemi – powiedział senator Gogacz.

2023-05-23 14:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korzenie polskości

Santok to miejscowość położona niedaleko Gorzowa. Znajdują się tu zabytki wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Muzeum Grodu Santok – Oddział Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie

Miejscowość warto odwiedzić ze względu na malownicze położenie, zabytki i prezentowaną przezeń historię.
CZYTAJ DALEJ

Nowe wyzwania, niezmienna misja: Krajobraz polskich parafii w świetle najnowszych danych ISKK

2026-03-14 08:01

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Do przyparafialnych organizacji należy w Polsce 2,5 mln osób. Aktywnie uczestniczą w życiu wspólnoty, a to cenny kapitał społeczny – powiedział PAP dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) dr hab. Marcin Jewdokimow.

Sieć parafii w Polsce jest bardzo gęsta. Według rocznika ISKK SAC „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia", w 2024 r. było ich 10 352, w tym 9 664 parafie diecezjalne i 688 zakonnych. Rok wcześniej – 10 344, w tym 9 664 diecezjalne i 680 zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Zaufanie silniejsze niż cud

2026-03-14 09:20

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Zastanawiam się czasem, ile w podejściu katolików – i w moim własnym – do wiary jest w ostatecznym rozrachunku logiki, nauki i zaufania. Sam chętnie czytam i poznaję przesłanki racjonalne, naukowe, które pozwalają mi pewniej patrzeć na nauczanie Kościoła. Mniej wątpić w sens wiary.

Jedną z takich historii są fakty z życia, a tak naprawdę najmocniej te po śmierci siostry Marii-Bernardy Bernadetty Soubirous. Jej życiorys to cudowna historia, a to, jak niezwykle zachowało się jej ciało po śmierci, jest dla wielu kolejnym świadectwem. Tylko dlaczego akurat w jej wypadku to się stało? W tym czasie? W tym kraju? Nie wiemy tego na pewno i nigdy się najpewniej nie dowiemy. Świętych jest wielu. Poza tym czy ten cud rzeczywiście ma jakiś obiektywny (mierząc linijką racjonalizmu) i niepodważalny sens?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję