Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanie na celowniku

W Indiach wielki niepokój wzbudziło trzynaście ataków na chrześcijan, do których doszło w pierwszą niedzielę października. Może to wskazywać na zorganizowaną i zsynchronizowaną akcję hinduskich nacjonalistów i stanowić zapowiedź czegoś gorszego. Ataki miały miejsce praktycznie na całym subkontynencie, w stanach: Uttarakhand, Haryana, Uttar Pradesh, Chhattisgarh, Madhya Pradesh i Delhi. Napastnicy przerywali nabożeństwa, grozili, niszczyli wyposażenie miejsc kultu. Na szczęście żaden chrześcijanin nie zginął.

SETTIMANA
Kapłani świętomarcińscy

Młodzi Francuzi, którzy odczuwają powołanie do kapłaństwa, częściej wybierają drogę dojścia do celu w mocno konserwatywnej Wspólnocie św. Marcina niż w „lżejszych” diecezjalnych seminariach duchownych. W tym roku święcenia kapłańskie we wspólnocie przyjęło 26 diakonów, a w całej Francji – 130, co stanowi 20% wszystkich duchownych konsekrowanych w 2021 r. nad Sekwaną. Ten „projekt” rozpoczął przed prawie półwiekiem o. Jean-François Guérin. Kluczem do sukcesu są tu wierność Kościołowi i jego tradycji oraz wspólnota seminaryjna, a później – także kapłańska. Wspólnotę cechuje szacunek do liturgii; praktykuje ona śpiew gregoriański i często stosuje łacinę. Do tego dochodzi gruntowna formacja duchowa i intelektualna. Skąd rekrutują się kandydaci? Raczej z wielkich miast niż małych miasteczek. Częściej z rodzin inteligenckich niż robotniczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

umbria24
Wielki jubileusz

Reklama

Włosi szykują się do obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu. Włoski rząd właśnie obiecał, że sfinansuje przygotowania do wielkich obchodów, które będą miały miejsce w 2026 r. Wcześniejsze lata – począwszy od 2022 r. – będą poświęcone na przygotowania do celebracji upamiętniającej tego jednego z największych obywateli Półwyspu Apenińskiego, dumę Włochów, który po dziś dzień inspiruje na całym świecie miliony ludzi starających się podążać za jego duchem.

Koncepcją obchodów zajmie się piętnastoosobowy komitet wyłoniony spośród ludzi kultury, sztuki i duchowości. Praca w nim ma być zaszczytem, a nie okazją do poprawienia stanu konta, więc nikt nie może pobierać wynagrodzenia. Dopuszczalne jest tylko rozliczenie kosztów pracy. Naturalnie, w programie obchodów jubileuszu znajdą się wydarzenia duchowe, ale będą też kulturalne – z czego cieszy się duża rodzina franciszkańska na całym świecie.

Domani
Droga synodalna a polityka

Czy wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech mogą być wskazówką do przewidywania końcowych efektów tzw. drogi synodalnej? Zobaczymy. Faktem jest, że spora część ludzi Kościoła w Niemczech coraz głośniej mówi Rzymowi: nie. Tak jest np. w kwestii błogosławienia związków par homoseksualnych – ponad 2 tys. niemieckich księży przyznaje, że już błogosławiło takie pary, a 200 teologów podpisało apel o teologiczne poszukiwania ich liturgicznej formy.

La Repubblica
Car

Rosyjskiego prezydenta Władimira Putina nazywa się czasem carem – przede wszystkim z uwagi na absolutną władzę, którą skupił w swoich rękach, ale również z powodu bezwzględności, z jaką tę władzę sprawuje. Putin, oczywiście, nie pochodzi z rodziny carskiej i oficjalnie jest prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach, długoletniość rządów zapewnił sobie jednak przez korektę rosyjskiej konstytucji.

W Rosji od pewnego czasu mieszka spadkobierca zamordowanej w 1918 r. rodziny carskiej Romanowów – urodzony w Madrycie Jerzy Michajłowicz Romanow. Wielki książę zawarł właśnie związek małżeński z Włoszką, córką dyplomaty – Rebeccą Bettarini. Uroczystość miała miejsce w Sankt Petersburgu, mieście, które było stolicą carskiej Rosji. Wielki książę musiał najpierw uzyskać zgodę na ślub od swojej matki, która formalnie jest głową rosyjskiej rodziny carskiej. Bettarini z kolei w 2020 r. przeszła na prawosławie. Carem Rosji Jerzy Romanow raczej nie zostanie, bo w Moskwie car jest jeden.

2021-10-12 12:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie w Chinach, chrześcijanie i logika małości

2025-12-19 19:13

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Chiny

@Vatican Media

Matka Boża z Sheshan, Chiny

Matka Boża z Sheshan, Chiny

Święta Bożego Narodzenia w kraju Dalekiego Wschodu: intymna radość przeżywana w oczekiwaniu. Między fabryką świata a blaskiem wiernych. Tutaj Wigilia nazywana jest Píng’ān yè, czyli „nocą pokoju”.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Boże Narodzenie na stałe wpisało się w krajobraz miejski Chin. Interesujące jest to, jak wzrost popularności tego święta idzie w parze z rozwojem gospodarczym i społecznym kraju.
CZYTAJ DALEJ

Teologowie z KUL reagują na zarzuty w sprawie Chanuki

2025-12-19 17:14

[ TEMATY ]

KUL

teolog

chanukowa świeca

pixabay.com/

świace chanukowe

świace chanukowe

Chrześcijaństwo bez judaizmu nie istnieje, a współczesny antysemityzm nosi znamiona dawno potępionej herezji - piszą członkowie Koła Naukowego Teologów KUL w nowym stanowisku dotyczącym dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Autorzy dokumentu, powołując się na nauczanie Soboru Watykańskiego II, podkreślają, że dialog z Żydami nie jest opcją fakultatywną, lecz koniecznością dla duchowego zdrowia Kościoła. Poruszono także kwestie stosunku katolików do święta Chanuki oraz literatury talmudycznej, przestrzegając jednocześnie przed postawą „ciasnego symetryzmu” w relacjach międzyreligijnych.

- W odpowiedzi na list otwarty przeciwko rokrocznemu obchodzeniu żydowskiego święta Chanuki na KUL, jako teolodzy postanowiliśmy dokonać przypomnienia katolickiego nauczania i optyki na temat dialogu z judaizmem. Nie robimy tego w duchu kontrreformacyjnym czy konfrontacyjnym, ale po to, by w osobach niemających jakiejś pogłębionej wiedzy w tym temacie rozwiać wątpliwości, jak na to zagadnienie patrzy cały Kościół, z Żyjącym Piotrem na czele. Tak, by nikt nie wziął za nauczanie Kościoła pewnych osobistych wątpliwości czy uprzedzeń takiej, czy innej grupy osób. Jest to wyraz naszej misji kroczenia, jako teolodzy, ramię w ramię z Kościołem, w charakterze uczniów, a nie recenzentów - mówi KAI ks. dr Karol Godlewski z KUL.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz to kultura. Wystawa „Chrystus naszym pokojem. Caravaggio i Rubens w Rzymie”

2025-12-20 14:53

[ TEMATY ]

Watykan

wystawa

Włodzimierz Rędzioch

Włodzmierz Rędzioch

Kościół św. Agnieszki in Agone - piazza navona

Kościół św. Agnieszki in Agone - piazza navona

Od czwartku 18 grudnia 2025 r. do niedzieli 8 lutego 2026 r. w kościele św. Agnieszki in Agone przy placu Navona w Rzymie będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Chrystus naszym pokojem”. Wydarzenie to wpisuje się z cykl wystawy zorganizowanej w ramach inicjatywy „Jubileusz to kultura”, będącej elementem obchodów Jubileuszu Roku 2025. Organizatorem tych wydarzeń kulturalnych jest Dykasteria ds. Ewangelizacji na czele z abpem Rino Fisichellą, przy wsparciu Nadzwyczajnego Komisarza ds. Jubileuszu.

Serię jubileuszowych wydarzeń kulturalnych zainicjowała wystawa ikon w zakrystii kościoła św. Agnieszki in Agone. Dzięki współpracy Dykasterii ds. Ewangelizacji z Muzeami Watykańskimi zaprezentowano ponad dwadzieścia dzieł sztuki bizantyjskiej z tradycji rosyjskiej, ukraińskiej i syryjskiej - ikony szczególnie odpowiednie na Rok Święty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję