Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość morzem stoi

W ubiegłym roku w zamojskich przedszkolach odbył się cykl spotkań o tematyce morskiej i oceanicznej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2020, str. VII

[ TEMATY ]

szkoła

warsztaty

warsztaty

morze

Ocean

Łukasz Kot

Janina Gąsiorowska, honorowa Matka chrzestna okrętu Ziemia Zamojska

Janina Gąsiorowska, honorowa Matka chrzestna okrętu Ziemia Zamojska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O zwierzętach, piratach, sztormach, rafach koralowych ale także o bezpieczeństwie ekologicznym i opiece nad zwierzętami opowiadała Janina Gąsiorowska, honorowa Matka chrzestna statku Ziemia Zamojska. – Dzieci były bardzo miłe. Jestem z nich zadowolona. Przedszkolaki są niesamowicie mądre. Jestem pełna podziwu dla nich. Są ciekawe świata. Zadawały mnóstwo zagadkowych pytań – wspominała.

Zajęciom towarzyszyły rekwizyty otrzymane od marynarzy. Zdjęcia statków, żaglowców, kolekcja muszli, ryby z kolcami, maskotki, m.in. Gryfik – herb Szczecina. Pani Janina opowiadała także o historii Polski i walce o dostęp do Morza Bałtyckiego. Mówiła o miłości do Boga i Ojczyzny. Informowała dzieci, jak dbać o zdrowie, by w przyszłości zostać marynarzem albo kapitanem statku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

35 lat temu 2 lutego miał miejsce chrzest statku w porcie w Buenos Aires. Pani Janina była matką chrzestną plebiscytową.

– To ludzie mnie wybrali. Jestem im za to bardzo wdzięczna – podkreśla.

Efektem spotkań z przedszkolakami jest publikacja pt. ,,O morzu i nie tylko z przedszkolakami. Opowiada Janina Gąsiorowska”. Znajdziemy w niej opowieści, informacje, skąd się biorą imiona statków, opisy uroczystości. Dowiemy się również czy kobiety mogą być członkami załogi oraz jak w Zamościu przez 35 lat była propagowana wiedza o morzach i oceanach. W książce znajdziemy również 27 prac plastycznych z 93, które są zwieńczeniem konkursu będącego pokłosiem spotkań w 14 zamojskich przedszkolach. W tych wyjątkowych spotkaniach brała udział również p. Halina Zielińska wicedyrektor Książnicy Zamojskiej. Patronat medialny nad cyklem sprawowało Katolickie Radio Zamość.

2020-01-14 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radomsko: warsztaty wokalno-instrumentalne

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Radomsko

Mat.prasowy

W sobotę 23 września w parafii św. Jadwigi Królowej w Radomsku odbędą się warsztaty wokalno-instrumentalne. Organizatorzy zapraszają schole działające przy parafiach powiatu radomszczańskiego.

Całość zwieńczy Msza św. o godz. 18. Szczegóły na stronie internetowej: swjadwiga.pl
CZYTAJ DALEJ

Papież złoży wirtualną wizytę z okazji 250-lecia Stanów Zjednoczonych

Po odrzuceniu zaproszenia od prezydenta Trumpa papież Leon XIV pojawi się 3 lipca w formie wirtualnej w swoim kraju. Według dziennika “The New York Times”, papież Prevost, pierwszy papież urodzony w Stanach Zjednoczonych, wystąpi za pośrednictwem łącza wideo, aby odebrać Medal Wolności, przyznawany przez National Constitution Center w Filadelfii.

Papież Leon XIV wzbudził w zeszłym miesiącu zdziwienie, gdy potwierdzono, że odrzucił zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych z okazji 250-lecia amerykańskiej niepodległości, i że 4 lipca spędzi na włoskiej wyspie Lampedusa, znanej z przyjmowania migrantów przeprawiających się przez Morze Śródziemne. Okazuje się jednak, że Leon, pierwszy papież urodzony w USA, mimo wszystko pojawi się w swojej ojczyźnie, choć tylko wirtualnie.
CZYTAJ DALEJ

W Niemczech mniej wiernych, ale więcej osób na nabożeństwach

2026-03-17 14:47

[ TEMATY ]

Niemcy

Agata Kowalska

Mniej wiernych, więcej uczestników nabożeństw oraz osób – w tym młodych - przystępujących do sakramentów – to najnowsze dane statystyczne Kościoła w Niemczech, które przedstawiła Konferencja Episkopatu Niemiec.

Jak informuje Konferencja Episkopatu Niemiec, według stanu na 31 grudnia 2025 roku około 19,2 miliona osób w Niemczech deklarowało przynależność do Kościoła katolickiego. Stanowi to 23 proc. ludności kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję