Reklama

Niedziela Kielecka

Pielgrzymkowy sierpień, czyli pieszo i rowerem do Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Wiślicy 6 sierpnia wyruszy XXXVIII Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drodze pątnikom, idącym w trzynastu grupach, będzie towarzyszyć hasło „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”. W pielgrzymce jak co roku będzie szedł biskup kielecki Jan Piotrowski. Już dziś zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyruszyć na Jasną Górę – zachęca ks. Jacek Iwan, kierownik pielgrzymki.

Reklama

Pielgrzymka rozpocznie się tradycyjnie przed bazyliką mniejszą w Wiślicy Mszą 5 sierpnia o godz. 18 pod przewodnictwem bp. Jana. 8 sierpnia naszych pielgrzymów powitamy w Kielcach na Kawetczyźnie o godz. 14.30. Eucharystia z udziałem pielgrzymów i mieszkańców Kielc rozpocznie się o godz. 15.30. W tracie Mszy św. weterani pielgrzymki, którzy uczestniczą w niej po raz 20, 25, 30, otrzymają pamiątkowe dyplomy. Zazwyczaj wówczas pielgrzymka rozrasta się, ponieważ w Kielcach dołączają kolejni uczestnicy. – Od zeszłego roku w ostatni dzień pielgrzymki organizowane jest nabożeństwo pokutne. Pielgrzymi zatrzymują się w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Stąd już widać wieżę Jasnogórskiego Sanktuarium i cel ich pielgrzymowania – mówi ks. Jacek Iwan. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia i pokłonią się Matce Bożej Częstochowskiej, składając przed Jej tronem wszystkie prośby i intencje, jakie będą nieść w sercach. Ostatnim akcentem będzie Eucharystia na wałach jasnogórskich o godz. 19.30 wraz z uczestnikami pielgrzymki włocławskiej i sosnowieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pielgrzymowanie wpisuje się duchowy program, który czyni z wędrówki ciekawy czas rekolekcji w drodze. – W tym roku będziemy zgłębiać i rozważać owoce Ducha Świętego. Będziemy zastanawiać się, rozważać i dyskutować w grupach pielgrzymkowych na temat tego, co buduje w nas dobre i solidne człowieczeństwo. Poszczególne dni będą poświęcone: wierności łaskawości, pokojowi, radości, cierpliwości, uprzejmości, wstrzemięźliwości, miłości, dobroci, skromności. Ostatni dzień będzie dedykowany Matce Bożej. Jest to wyzwanie dotyczące naszej codzienności. Jest szansa, aby przez tę pielgrzymkę budować coś, co określamy zaletami. Jeśli te zalety połączymy z modlitwą mogą stać się owocami Ducha Świętego – mówi ks. Grzegorz Stachura, odpowiedzialny za duchowy wymiar Pielgrzymki Kieleckiej i opiekun 14 grupy Duchowej. Tym codziennym rozważaniom będzie towarzyszył każdego dnia inny święty, wśród nich: św. Andrzej Bobola, bł. Michał Sopoćko, którego relikwie będą wędrować ze wszystkimi grupami, bł. Stefan Wincenty Frelichowski – patron harcerzy i kapłanów czy św. Mikołaj. Ten ostatni święty wiąże się z jubileuszem 900 lat parafii św. Mikołaja w Lisowie, przez który przechodzą pielgrzymi.

Reklama

Kto woli wybrać się do Częstochowy rowerem, też będzie miał okazję pielgrzymowania. W dniach 20-23 sierpnia organizowana jest po raz siódmy Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Zapisy już trwają.

Trasa liczy 250 kilometrów, podzielone na odcinki od 10 do 15 km, z przerwami na modlitwę i odpoczynek. – Nasza pielgrzymka jest dla wszystkich, którzy kochają Matkę Bożą i jazdę na rowerze. Mogą wziąć w niej udział dzieci z rodzicami, młodzież dorośli i starsi. Dotychczas najmłodszy uczestnik miał 8 lat, najstarszy 77 lat. Ta formuła pielgrzymki pozwala poznać parafie diecezji kieleckiej, ale i zachwycać się pięknem przyrody. Jedziemy przez małe miejscowości, drogi leśne, które umożliwiają bezpieczne spokojne pielgrzymowanie – mówił ks. Tomasz Biskup, organizator pielgrzymki.

Uczestnicy są zorganizowani w 15 lub 20 osobowych grupach. Codziennie sprawowana jest dla pielgrzymów Msza św., pątnicy odmawiają różaniec i uczestniczą w modlitwie Apelem Jasnogórskim. Jest także czas na chwilę osobistej modlitwy w czasie postoju, kiedy otwierane są kościoły. – Cieszymy się dużą życzliwością i gościnnością zarówno proboszczów, jak i mieszkańców miejscowości, gdzie się zatrzymujemy. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za tę otwartość i życzliwość – podkreśla. Idea pielgrzymki rowerowej co roku wiąże się również z celem charytatywnym. Były już zbierane środki na rower dla niewidomego Piotrka. Były zapisy do bazy dawców szpiku DKMS. Tegoroczny cel to pomoc podopiecznym DPS w Miechowie. Będzie organizowany kiermasz pamiątek, które przygotowali pensjonariusze DPS. W ten sposób uczestnicy pielgrzymki będę mogli wesprzeć podopiecznych – mówiła Aneta Syska. Przypominała również o konieczności zabrania kasku, sprawdzenia technicznego roweru oraz o zadbaniu o zdrowie. Dotychczas najwięcej w rowerowej pojechało 570 osób.

2019-07-24 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr Przybysz: pielgrzymki świetnym tematem pozytywnego mówienia o Kościele

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Monika Przybysz

Karol Porwich/Niedziela

- Piesze pielgrzymki, które każdego roku wyruszają z różnych zakątków Polski na Jasną Górę, są świetnym tematem pozytywnego mówienia o Kościele - mówiła dr Monika Przybysz, medioznawczyni, specjalistka ds. public relations, reklamy i marketingu medialnego, która prowadziła warsztaty w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. W zajęciach uczestniczyły osoby, które są zaangażowane w promocję 46. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Dr Przybysz zachęcała uczestników szkolenia do obecności w sieci, aby pokazywać piękny obraz Kościoła, aby ludzie, będący na zewnątrz, mogli towarzyszyć pątnikom, i być pielgrzymami duchowymi. - Wszystko po to, abyśmy przebijali ten szklany sufit tych algorytmów w mediach społecznościowych, aby też dobre informacje przebijały się w sieci - wskazywała dr Przybysz.
CZYTAJ DALEJ

Nigeria: biskup katolickiej diecezji Kontagora potwierdził uwolnienie 130 uczniów i personelu porwanych ze szkoły

2025-12-23 15:02

[ TEMATY ]

porwanie

Nigeria

uwolnieni

Vatican Media

W poniedziałek biskup Bulus Dauwa Yohanna, ordynariusz katolickiej diecezji Kontagora w Nigerii, potwierdził uwolnienie 130 uczniów i personelu porwanych ze szkoły podstawowej i średniej św. Maryi w Papiri 21 listopada. Ofiary te stanowiły część grupy 315 osób, które zostały uprowadzone nocą z terenu szkoły przez uzbrojonych napastników.

Według nigeryjskich władz, wszyscy uczniowie i personel związani z tą szkołą są już wolni. Wiadomość o uwolnieniu jako pierwszy podał w serwisie X rzecznik prezydenta Nigerii.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu

2025-12-23 19:15

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Monika Książek

Jezus uczy nas, że Jego przyjście to początek wielkiej przygody, gdzie możemy realizować nasze najskrytsze marzenia.

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. i rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję