Reklama

Od Józefa do Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W tradycji chrześcijańskiej Europy wstępowanie na drogę pątniczego trudu obecne jest od wielu wieków i charakteryzuje się wielkim bogactwem i różnorodnością. Podjęcie takiego trudu jest obrazem chrześcijańskiego życia, bowiem wtedy dokonuje się weryfikacja siły ducha i sprawdza się wiara, a Bóg w każdym wyruszającym w drogę pragnie wzbudzić chęć spotkania się z Nim, z zamysłem otworzenia mu wielkiej szansy nawrócenia, odnowy wiary i ujrzenia nadprzyrodzonej perspektywy.

Do Pani Jasnogórskiej od wieków podąża pielgrzymka kaliska, która jest najstarsza w Polsce. Nie tylko idzie ona «od Józefa do Maryi» pieszo, ale pątnicy, dojrzalsi o nowe doświadczenie wiary, wracają także pieszo «od Maryi do Józefa». W 2017 r. wierni z Kalisza wyruszyli w swoją «Camino de Częstochowa» już po raz 380. Od 25 lat tej wędrówce pątniczym szlakiem towarzyszy także piesza pielgrzymka diecezjalna, w której udział biorą mieszkańcy z wielu miast diecezji kaliskiej, a nawet pątnicy z innych krajów” (ze wstępu do albumu pt. „Piesza Pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę”).

W 2017 r. , gdy przypadało 25-lecie diecezji kaliskiej, sierpniowej pielgrzymce kaliskiej na Jasną Górę towarzyszył z aparatem fotograficznym Grzegorz Gałązka – watykański fotograf, stały współpracownik „Niedzieli”. Zebrał on wtedy cenną dokumentację pielgrzymowania od św. Józefa do Maryi, a Wydawnictwo Michalineum przygotowało jubileuszowy album, ukazujący trud pielgrzymowania na Jasną Górę, podjęty w 2017 r. po raz 380.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-04-11 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

2026-01-01 10:54

BP KEP

Bp Wojciech Skibicki

Bp Wojciech Skibicki

Biskup Elbląski dr Wojciech Skibicki dokonał wraz z 1. stycznia zmian personalnychw diecezji elbląskiej. Zmiany dotyczą funkcji duszpasterza młodzieży, rzecznika prasowego oraz kapelana i sekretarza biskupa diecezjalnego.

Z końcem roku posługę diecezjalnego duszpasterza młodzieży i koordynatora Światowych Dni Młodzieży zakończył, po niemal 8 latach, ks. Marek Piedziewicz. Od 1. stycznia zastąpił go ks. mgr Michał Semeniuk, wikariusz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku oraz katecheta w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku. Ks. Semeniuk będzie, w pierwszej kolejności, współpracował z księżmi zaangażowanymi w duszpasterstwo młodzieży, a także kontynuował dotychczasowe projekty. Są to przede wszystkim cykliczne, nocne czuwania, które od kilku lat gromadzą młodzież z diecezji w jej różnych parafiach. Będzie również koordynował przygotowania do wyjazdu z diecezji elbląskiej na Światowe Dni Młodzieży w Seulu w roku 2027.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi A.D. 2026

2026-01-01 08:10

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Szkoła Carlo Cignani, Madonna z Dzieciątkiem/ commons.wikimedia.org

Tekst pierwszego czytania pochodzi z tradycji kapłańskiej. Wędrówka Izraela przez pustynię trwa. Lud żyje w napięciu i kruchości. W tym miejscu Bóg sam podaje słowa błogosławieństwa. Kapłan je wypowiada, a sprawcą działania pozostaje Pan. Formuła ma trzy linie i każda zaczyna się od Imienia (JHWH). W hebrajskim kolejne linie stają się dłuższe. Błogosławieństwo obejmuje coraz szerszą przestrzeń. Zwraca uwagę liczba pojedyncza.
CZYTAJ DALEJ

Kondolencje Leona XIV po pożarze w Szwajcarii

2026-01-02 12:43

Vatican Media

Papież Leon XIV łączy się w żałobie z rodzinami oraz z całą Konfederacją Szwajcarską. Pragnie wyrazić bliskim ofiar swoje współczucie i troskę - czytamy w telegramie kondolencyjnym podpisanym w imieniu Papieża przez Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

Ojciec Święty „modli się do Pana, aby przyjął zmarłych do swojego domu pokoju i światła oraz podtrzymał odwagę tych, którzy cierpią w swym sercu lub na ciele. Niech Matka Boża w swojej czułości przyniesie pocieszenie wiary wszystkim osobom dotkniętym tym dramatem i strzeże ich w nadziei” - czytamy w telegramie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję