Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2017, str. 5

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja

Dyrektorzy szkół katolickich wobec reformy oświaty

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbywała się na Jasnej Górze w dniach 27-28 lutego br. – Przeżywamy teraz czas reformy oświaty, czyli zmian, a wiadomo, że każda zmiana wiąże się z niepewnością, jak się wszystko sfinalizuje. My podchodzimy do reformy bardzo pozytywnie, staramy się do pewnych rzeczy przygotować, m.in. przez spotkanie dyrektorów na Jasnej Górze, które w dużej mierze poświęcone jest prawu oświatowemu – powiedział ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Konferencje formacyjne, pomagające dobrze przeżyć okres Wielkiego Postu, głosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Były też świadectwa dyrektorki szkoły, koleżanki i kapłana o śp. Helenie Kmieć, wolontariuszce, która została zamordowana 24 stycznia br. w Boliwii.

27 lutego Mszy św. dla dyrektorów szkół katolickich przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. W czasie Eucharystii tradycyjnie ponowiono Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. Bp Mendyk poprowadził także rozważanie apelowe. – Maryjo, Matko nasza, Tobie dzisiaj powierzamy katolickie szkoły, Tobie powierzamy nasze polskie rodziny i katechezę w szkole – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na progu

O przemianę wielkopostną

Reklama

Przygotowaniem do Wielkiego Postu na Jasnej Górze było tradycyjnie 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zakończyły je odprawione 28 lutego br. Nieszpory Eucharystyczne, którym przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy. W kazaniu powiedział m.in.: – Będziemy chodzić Drogą Krzyżową, aby zrozumieć, że Jezus nas do końca umiłował. Pojednani i przemienieni będziemy mogli spotkać zmartwychwstałego Pana.

Środa Popielcowa rozpoczęła w Kościele czas Wielkiego Postu. Eucharystii dla wspólnoty paulińskiej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Jesteśmy zaproszeni, by przez post, pokutę, postanowienia przemiany naszego życia, dziś przez akt posypania głów popiołem, na nowo uświadomić sobie kruchość ziemskiego życia i zwrócić nasze serca ku temu, co duchowe, co wieczne. Pan zaprasza nas, byśmy odmawiając sobie dziś, w dzień ścisłego postu, pokarmu doczesnego, otwierali się na pokarm wieczny, karmili się Jego słowem, przemieniali nasze życie i stawali się nowymi ludźmi – powiedział o. Waligóra.

Homilię wygłosił o. Marek Nowacki, paulin, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i opiekun Wspólnoty bł. Euzebiusza. W tym dniu głosił on konferencje wielkopostne dla ojców i braci paulinów przeżywających dzień skupienia.

Inicjatywa zakonna

Post w intencji powołań

Reklama

Zakon Paulinów przygotował nową inicjatywę na tegoroczny Wielki Post. – Proponujemy na ten czas post w intencji powołań. Chcemy przez to prosić Pana Boga za tych wszystkich młodych ludzi, którzy rozeznają swoje powołanie do kapłaństwa, życia zakonnego, życia misyjnego, ale także do życia małżeńskiego, aby pomóc im właściwie rozeznać, ale też żeby to nasze poświęcenie i nasze umartwienie dodało im odwagi w podejmowaniu konkretnych życiowych decyzji – podkreślił o. Andrzej Grad, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów i członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Przypomniał on, że jest to inicjatywa Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań i mogą ją podjąć wszystkie zgromadzenia.

* * *

Modlitwa Jubileuszowa na 300-lecie
Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Bogurodzico Dziewico Maryjo,
nasza Matko i Królowo,
wyniesiona na wyżyny nieba.
Ty nieustannie otaczasz troską i miłością naród polski.
Prosimy, by jubileusz 300-lecia koronacji
Twojego Jasnogórskiego Wizerunku odnowił w każdym z nas
cześć i ufność wobec Boga – Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Ty, Matko, jesteś nam wzorem zaufania
oraz uległego poddania się Jemu we wszystkim.
Niech nasze przemienione życie stanie się
żywym diamentem Twej korony wyniesienia i chwały.

Chcemy z naszymi duchowymi darami stanąć w bliskości Boga
i stać się świadkami Jego wielkiego miłosierdzia.
Pragniemy – odnowieni w wierze, nadziei i miłości,
żyjąc według zasad Ewangelii – razem z Tobą
uwielbiać Trójcę Przenajświętszą. Amen.

Modlitwa odmawiana codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: W parafii NMP Częstochowskiej doszło do pożaru

2026-05-22 08:37

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Arkadiusz Chęciński - media społecznościowe

W parafii NMP Częstochowskiej w Sosnowcu doszło do pożaru. Informuje o tym w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Dla wielu osób z Kazimierza, Porąbki i okolic, środa była niezwykle trudna.
CZYTAJ DALEJ

Rodzice pierwszokomunijnej dziewczynki: duchowe potrzeby dzieci są ważne

2026-05-23 08:17

[ TEMATY ]

dzieci

Pierwsza Komunia św.

dziewczynka

duchowe potrzeby

fot. archiwum rodzinne

Magdalena i Paweł Strzelińscy z córką Delfiną

Magdalena i Paweł Strzelińscy z córką Delfiną

Zrozumieliśmy, że skoro duchowe potrzeby są na tyle istotne, że wymieniają je poważni badacze, obowiązkiem rodzica jest zatroszczenie się także o tę sferę w życiu dziecka. Zwracamy się do polskich rodzin, które zdecydowały się wychować dzieci w duchu bardziej laickim. Być może nasze świadectwo zachęci Państwa do rozważenia chrześcijańskiej ścieżki duchowej dla siebie i Waszych latorośli - wskazali w rozmowie z Polskifr.fr państwo Magdalena i Paweł Strzelińscy, których córka Delfina w tym roku przyjmie Pierwszą Komunię św. w kościele polskim na „Concorde” w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Łotwa: nieznany dron spadł do jeziora i eksplodował

Niezidentyfikowany dron spadł w sobotę rano do jeziora Dridrza na południowym wschodzie Łotwy i eksplodował w kontakcie z wodą - poinformowała agencja LETA, powołując się na łotewską policję. Nikt nie ucierpiał. To kolejny incydent z udziałem nieznanego bezzałogowca w ostatnim czasie.

Jak podała LETA, około godz. 8 (7 w Polsce) łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwa (VDD) została zaalarmowana przez mieszkańców, że dron wpadł do jeziora Dridrza w powiecie Krasław (Kraslava), w historycznym regionie Łatgalia. Powiat graniczy z Białorusią, a jezioro znajduje się w odległości ok. 60 km od granicy z Rosją.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję