Reklama

Aspekty

Żary

Festiwal Telemannowski

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2015, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Festiwal Telemannowski

Festiwal Telemannowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W grudniu ubiegłego roku już po raz 13. odbył się w Żarach Festiwal Telemannowski. W jego ramach melomani muzyki tego kompozytora wysłuchali 3 koncertów. Na scenie szkoły muzycznej grali wybitni artyści: Kwartet Smyczkowy Rodzinny Bałabanów, Joanna Krzyśków – altówka i Wojciech Pruszyński – fortepian, Izabela Buchowska z Warsaw Chamber Ensamble – wiolonczela oraz Paweł Wytrążek – tenor lirico spinto. Podczas koncertów obok gości zaprezentowali się gospodarze, czyli uczniowie PSM w Żarach, i uczniowie współpracującej z tą szkołą Musikschule Dreiländereck i z Magdeburga. W tych dniach w sali koncertowej żarskiej PSM odbywały się przesłuchania w ramach 2. Polsko-Niemieckiego Konkursu Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych. Do walki o cenne nagrody stanęły zespoły z żarskiej PSM oraz z Nowej Soli, Żagania, Świebodzina, Wałbrzycha, Poznania, Zielonej Góry i Niemiec – z Magdeburga i Weißwasser. Przez kolejne dni festiwalowe i konkursowe rozbrzmiewała muzyka barokowa, a przede wszystkim – kompozycje patrona szkoły Georga Philippa Telemanna. Nie zabrakło utworów kompozytorów epoki klasycyzmu i romantyzmu. Festiwal zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna 1 stopnia im. G. Ph. Telemanna w Żarach przy współpracy Burmistrza Miasta Żary oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus - total detox

Niedziela legnicka 36/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

młodzi

spotkanie

ludzie

Ks. Waldemar Wesołowski

W dniach 22-25 sierpnia w Legnickim Polu w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbywało się 20. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej. Do Legnickiego Pola przybyło ponad 300 osób, w większości młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich na czterodniowy maraton modlitwy, konferencji, śpiewu i chrześcijańskiej zabawy

Pierwszego dnia przybyłych uczestników powitał biskup legnicki Stefan Cichy oraz wójt gminy Aleksander Kostuń. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z udziałem o. Leona Knabita OSB, benedyktyna z Tyńca, który wygłosił kazanie. Mówił o potrzebie odbijania się od dna. - Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Łaska Chrystusa jest mocniejsza niż ludzkie słabości. O. Knabit przypomniał też wezwanie papieża Franciszka, który prosi wiernych, w tym również młodzież do wychodzenia z Ewangelią na ulice. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ogrodu Eden, do którego dostęp miał każdy, kto chciał sam na sam z Jezusem spotkać się w ciszy. W ogrodzie Eden dyżurował także ksiądz, który służył posługą w konfesjonale. Wieczorem odbył się energetyczny koncert zespołu „Space of Grace”, który wystąpił z muzyką gospel. Pierwszy dzień zakończyła procesja eucharystyczna i Apel Jasnogórski.
CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Fulton Sheen będzie beatyfikowany!

2026-02-09 17:17

[ TEMATY ]

Abp Fulton J. Sheen

Domena publiczna

Abp Fulton Sheen

Abp Fulton Sheen

Stolica Apostolska poinformowała diecezję Peorii, że proces wkracza na "drogę beatyfikacji"

Stolica Apostolska poinformowała biskupa Louisa Tylkę z diecezji Peoria w stanie Illinois, że proces beatyfikacyjny abp. Fultona Sheena będzie wznowiony, a kolejnym jego etapem jest beatyfikacja.
CZYTAJ DALEJ

W dawnej diecezji Leona XIV odbywa się konferencja z okazji Światowego Dnia Chorego

2026-02-10 15:16

[ TEMATY ]

konferencja

Peru

dawna diecezja

Papielż Leon XIV

Adobe Stock

W poniedziałek w Chiclayo, w północnym Peru, kard. Michael Czerny, wysłannik papieża, otworzył trzydniową konferencję z okazji międzynarodowego 34. Światowego Dnia Chorego. W dawnej diecezji Leona XIV, położonej na północy Peru, w czasach jego biskupstwa, wszystko odbywa się obecnie wokół holistycznej opieki zdrowotnej i pielęgnacji. W konferencji pod hasłem „Pedagogika współczucia” poruszane są tematy dotyczące wymiaru fizycznego, psychologicznego, społecznego i duchowego człowieka.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka odwiedził w imieniu papieża pacjentów szpitala, podkreślając kluczową rolę Kościoła w służbie zdrowia. Kościół stara się wspierać chorych nie tylko fizycznie, ale także duchowo i emocjonalnie. „Drodzy chorzy, chcę wam powiedzieć, że nie jesteście sami. Każdy z was jest otoczony miłością Boga i troską Kościoła” - wyjaśnił. W chwilach słabości Bóg jest szczególnie blisko człowieka i może przemienić cierpienie w „źródło łaski”. Ponadto podkreślił, że w duchowej opiece nad chorymi potrzebna jest „obecność i prostota” oraz „bliskość i konkretna pomoc” na wzór miłosiernego Samarytanina. Każdy najmniejszy gest pomocy i każde słowo otuchy skierowane do chorego są wyrazem chrześcijańskiej miłości bliźniego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję