Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan
Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Lesław Skuza
Muzyka: Michał Lorenc
Montaż: Paweł Woldan
Konsultacja: Stanisława Grochowska, Anna Rastawicka
Producent: Instytut Prymasa Wyszyńskiego
Lake Film Studio Rok produkcji: 2014
Czas: 55 min
Film dokumentalny. Przedstawia Marię Okońską – założycielkę „Ósemki” (obecnie Instytut Prymasa Wyszyńskiego), urodzoną 16 grudnia 1920 r. w rodzinie o żywych tradycjach religijnych i patriotycznych – ojciec zginął jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej przed jej urodzeniem.
W sytuacji prześladowania Kościoła w Polsce, gdy bp Stefan Wyszyński został prymasem, Maria i cała „Ósemka” oddały wszystko Bogu przez pośrednictwo Maryi za jego misję w Kościele i Polsce. Zrozumiały, że odrodzenie Ojczyzny przyjdzie przez Jasną Górę i posługę Prymasa Wyszyńskiego. Maria Okońska zmarła 6 maja 2013 r. w Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego, u stóp Jasnej Góry.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński uczestniczy w premierze filmu "Wojna Światów" w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.
Minister kultury na Twitterze ocenił, że "Wojna Światów" to 80-minutowa podróż w czasie. "Epicka opowieść, oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku" - mówił.
Kapłani powinni od młodości przygotowywać się na to, że w starości nie będą mogli być tak aktywni, aby umieć ofiarować Bogu chwile samotności – wskazał Leon XIV w odpowiedzi na pytanie jednego ze starszych kapłanów, jak księża mają radzić sobie z samotnością i chorobą. Zachęcił młodszych kapłanów, by towarzyszyli starszym.
Co mogą czynić starsi księża, aby po latach aktywności nie czuć się na emeryturze lub w chorobie samotni i izolowani – zapytał jeden z rzymskich księży Papieża Leona XIV, podczas audiencji u Ojca Świętego. Dodał, że ze swego doświadczenia jako osoby starszej od Papieża wie, że wielu starszych księży odczuwa samotność po życiu całkowicie poświęconym Ewangelii i Kościołowi. „Po tak wielu spotkaniach z ludźmi, tak wiele samotności. Wielu dotkniętych chorobą musiało wycofać się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego” – mówił ksiądz. I zapytał, jakie sugestie może Papież przekazać tym kapłanom, a także jak kapłani starsi mogą pomagać młodszym w głoszeniu z pasją Słowa Bożego.
W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość ogłoszenia nazwisk 16 zidentyfikowanych ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru oraz ukraińskich nacjonalistów. Podczas ceremonii członkowie rodzin otrzymali noty identyfikacyjne potwierdzające tożsamość odnalezionych ofiar.
W uroczystości wzięli udział prezydent Karol Nawrocki, a także zastępcy prezesa IPN: dr hab. Karol Polejowski, dr Mateusz Szpytma oraz dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Biskupa polowego reprezentował ks. mjr Marcin Naglik, szef sekretariatu biskupa polowego. Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia Chorągwi Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.