Reklama

Niedziela Łódzka

Żywy Pomnik św. Jana Pawła II

12 października przeżywamy kolejny Dzień Papieski, od wielu lat w tym dniu zbierane są fundusze na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Z opiekunem stypendystów archidiecezji łódzkiej ks. Michałem Pietrasikiem rozmawia Dagmara Zalewska

Niedziela łódzka 41/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Archiwum Fundacji DNT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DAGMARA ZALEWSKA: – Czym jest Dzieło Nowego Tysiąclecia?

KS. MICHAŁ PIETRASIK: – DNT to Fundacja, która ma na celu pomagać zdolnej młodzieży z rodzin niezamożnych poprzez stypendia naukowe. Warunki, które muszą spełniać kandydaci do stypendium, to dość dobra średnia ocen, mała miejscowość, w której mieszkają i – oczywiście – pochodzenie z rodzin, które nie są bogate. Fundacja powstała w 2000 roku i nazywana jest Żywym Pomnikiem Jana Pawła II. Sama myśl i idea Fundacji powstała po wizycie Ojca Świętego w Polsce w 1999 r. Ma na celu wdrażanie w życie nauki społecznej Papieża. Jest to bardzo konkretna pomoc dla prawie 2500 młodzieży w całej Polsce.

– Jaką pomoc otrzymują młodzi ludzie i jaka jest im najczęściej potrzebna?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Pomoc, jaką otrzymują, to oczywiście stypendia, które pozwalają im realizować czy poszerzać swoje zdolności. Ta pomoc finansowa jest podzielona na dwie części: naukową i socjalną. Często przeznaczają te pieniądze na podręczniki, dojazdy do szkół, czasami są to kursy języka, studenci wynajmują akademiki, czasami także za te pieniądze kupują węgiel.
Jeszcze jednym filarem pomocy są obozy stypendystów. Każdy stypendysta w wakacje wyjeżdża na obóz. Fundacja organizuje osobno obozy dla: gimnazjalistów i licealistów, maturzystów i studentów. Kilka lat temu taki obóz odbył się także w Łodzi, udział w nim wzięło około 1400 młodych ludzi.
Pomoc duchowa to także jeden z filarów DNT, stypendyści mają swoje wspólnoty diecezjalne i studenckie, w tych wspólnotach starają się także wzrastać.

– W jaki sposób stypendyści poznają postać i nauczanie św. Jana Pawła II?

– Poprzez obozy i spotkania formacyjne mają okazję do poszerzania swojej wiedzy i duchowości.

– Jak można im pomóc i zaangażować się Dzieło Nowego Tysiąclecia?

– Wiele osób już pomaga w zorganizowaniu Dnia Papieskiego, są to różne organizacje czy firmy, ale także przyjaciele Fundacji i nas, którzy jesteśmy zaangażowani w to Dzieło. Oprócz wsparcia finansowego 1% czy zbiórki na Dzień Papieski, można także wspomagać w inny sposób. Jedna z par, która w tym roku zawierała związek małżeński, zamiast kwiatów poprosiła, aby goście wrzucili do puszki ofiarę właśnie na FDNT.

– Jakie inicjatywy i działania podejmują stypendyści?

– Każdy ze stypendystów stara się angażować w różne akcje charytatywne. Oprócz naszych działań fundacyjnych, współpracują z duszpasterstwem akademickim, z Caritas.

– W jaki sposób stypendyści mówią innym o św. Janie Pawle II?

– W ramach Dnia Papieskiego każdego roku prowadzą zajęcia w kilku przedszkolach, mówiąc o św. Janie Pawle II, także „Festyn pod Katedrą” organizowany przez stypendystów oparty jest na przybliżaniu wiedzy o życiu i nauczaniu Ojca Świętego.

Reklama

– W jaki sposób stypendyści są wybierani?

– W pierwszym rzędzie do koordynatora diecezjalnego zgłaszają kandydata katecheci lub księża. Następnie, jeśli są wolne miejsca w programie stypendialnym, koordynator przesyła dalej dokumenty do Biura Fundacji.

– Ilu jest stypendystów w naszej archidiecezji?

– Obecnie jest 40 stypendystów na poziomie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz około 50 osób Wspólnoty Akademickiej, czyli osób pochodzących z różnych diecezji, a studiujących w Łodzi.

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni stypendyści kwestowali

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

PB

Stypendyści papieskiej fundacji podczas kwesty w Miasteczku Rodzin

Stypendyści papieskiej fundacji podczas kwesty w Miasteczku Rodzin
W XV Dzień Papieski na ulicach Bielska-Białej można było spotkać stypendystów ogólnopolskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei” kwestujących na rzecz dzieła zwanego żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Uliczna zbiórka była dopełnieniem kwesty organizowanej we wszystkich parafiach. Osoby ubrane w żółte koszulki i trzymające w dłoniach białe skarbonki widoczne były już w sobotę 10 października na placu Chrobrego czy na ul. 11 listopada. Datki zbierano także w okolicach dworców PKP i PKS.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego człowiek tak bardzo boi się Boga?

2025-12-17 08:49

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Nie bój się – mówi do Józefa anioł Pański. Z podobnym wezwaniem zwracał się wcześniej do Maryi. Nie bój się, Maryjo – mówił, zwiastując Jej, że została wybrana, by stać się Matką Jezusa Chrystusa.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/Burmistrz Wenecji: zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc

2025-12-21 08:09

[ TEMATY ]

Włochy

Wenecja

Graziako

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wprowadził zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc. Na mocy rozporządzenia nie można jej wykonywać na żywo ani odtwarzać w lokalach w odległości mniejszej niż 500 metrów od budynków kościelnych.

Zakaz wejdzie w życie w Wigilię o godzinie 22.00, gdy w wielu kościołach będą trwać lub rozpoczynać się pasterki i będzie obowiązywał do 6.00 w Boże Narodzenie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję