Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zjednoczeni wiarą w jednego Boga

Jak co roku, tak i tegoroczna pielgrzymka jest żywym świadectwem potwierdzającym prawdę o powszechności Kościoła. Są bowiem zgromadzeni ludzie, których dzieli państwowa granica (…). Dzieli nas granica, ale jednoczy wiara w tego samego Boga, który objawia się jako jeden w Trzech Osobach – powiedział bp Piotr Greger podczas pielgrzymki ku czci św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2014, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Monika Jaworska

Na Moście Przyjaźni spotkanie wiernych z obu stron Olzy

Na Moście Przyjaźni spotkanie wiernych z obu stron Olzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku odpust przypadł w niedzielę 7 września. Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej nabożeństwem ku czci św. Melchiora Grodzieckiego, które poprowadził ks. wikariusz Bartosz Łacek.

Kapłan przypomniał życiorys Świętego, a po odmówieniu litanii uczestnicy wyruszyli transgraniczną procesją z relikwiami św. Melchiora. W procesji, obok biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej Piotra Gregera, kapłanów, kleryków, służby liturgicznej, sióstr i braci zakonnych, szły także liczne poczty sztandarowe, orkiestra dęta, osoby w strojach regionalnych – także z Żywiecczyzny i Trójwsi, uczniowie szkół katolickich i pozostali wierni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Moście Przyjaźni spotkali się z pielgrzymką z Czech, na czele z bp. Franciszkiem Lobkowiczem, i ruszyli w kierunku kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie. Tam bowiem odbywała się główna część tegorocznej pielgrzymki. Bp Franciszek Lobkowicz, który przewodniczył Eucharystii w koncelebrze z bp. Piotrem Gregerem oraz z kapłanami z Polski i Czech, powitał wszystkich zebranych.

Reklama

– Św. Melchior Grodziecki, urodzony w 1582 r. prezbiter i męczennik, to człowiek, który radykalne wymagania Ewangelii potraktował na serio, dosłownie i do końca, czego dał świadectwo poprzez męczeńską śmierć w 1619 r. Jego słowa: „Róbcie ze mną co chcecie, ale ja nigdy nie wyrzeknę się mojej wiary”, mające ogromny dynamizm ewangelicznego radykalizmu, stanowią myśl tego spotkania. Jakżeż mocno wpisują się one w program tegorocznego wysiłku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” – zauważył bp Piotr Greger.

W homilii Biskup sufragan naszej diecezji koncentrował się wokół tematyki braterskiego upomnienia, jednocześnie piętnując obmowę i zachęcając do upominania z miłością: – Upomnienia braterskiego nie należy się obawiać. Jest ono wyrazem miłości, znakiem troski o człowieka, o jego dobro i szczęście. Ten kto kocha, nie przestanie upominać, bo sprzeniewierzyłby się swojej miłości. Ten, kto autentycznie miłuje, będzie upominał, aby wzywać człowieka do przemiany życia. Pomyślmy, ilu ludzi mogłoby zawdzięczać innym swoje zdrowie moralne, psychiczne i dobre samopoczucie, gdyby zostali w porę zauważeni jako ludzie potrzebujący pomocy, gdyby ktoś im podał rękę, wspomógł pomocą, upomniał czy nawet skarcił, jeśli była ta konieczność – podkreślił Hierarcha.

Na koniec słowo wygłosił proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie, ks. prał. Henryk Satława. Poinformował zgromadzonych o otwarciu w tym dniu nowego portalu chrześcijańsko-społecznego „Gwiazdka Cieszyńska” (www.gwiazdkacieszynska.pl). Po Eucharystii zaproszono uczestników na poczęstunek.

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: z Rzeszowa dotarła najstarsza pielgrzymka rowerowa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

rower

Pielgrzymka Rowerowa

sweetlouise/pixabay.com

Moc modlitwy i wspólnoty jest potężna zapewniają uczestnicy najstarszej pielgrzymki rowerowej z Rzeszowa na Jasną Górę. Zaczęło się od jednego pątnika, który 40 lat temu przyjechał podziękować za wybór Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymkę do Polski. Dziś przyjechało 295 osób.

O wielkim świadectwie wiary uczestników pielgrzymki mówił ks. Janusz Miąso, antropolog kultury i profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, z zamiłowania pielgrzym pieszy i rowerowy. – Jestem zbudowany wiarą świeckich. Do kapłanów – jeżeli chcecie się umocnić, to jedźcie ze świeckimi na pielgrzymkę rowerową albo wybierzcie się na pieszą– zachęcał ks. Miąso. Zwrócił uwagę na ogromną siłę wspólnoty i modlitwy, które pomagają przetrwać kryzysy i wlewają w ludzkie życie wiele nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego człowiek tak bardzo boi się Boga?

2025-12-17 08:49

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Nie bój się – mówi do Józefa anioł Pański. Z podobnym wezwaniem zwracał się wcześniej do Maryi. Nie bój się, Maryjo – mówił, zwiastując Jej, że została wybrana, by stać się Matką Jezusa Chrystusa.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/Burmistrz Wenecji: zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc

2025-12-21 08:09

[ TEMATY ]

Włochy

Wenecja

Graziako

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wprowadził zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc. Na mocy rozporządzenia nie można jej wykonywać na żywo ani odtwarzać w lokalach w odległości mniejszej niż 500 metrów od budynków kościelnych.

Zakaz wejdzie w życie w Wigilię o godzinie 22.00, gdy w wielu kościołach będą trwać lub rozpoczynać się pasterki i będzie obowiązywał do 6.00 w Boże Narodzenie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję