Reklama

Kościół

Poznań

Nowy metropolita w herbie wzywa do jedności

UT UNUM SINT: „Aby byli jedno” - słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (17,21) będą dewizą umieszczoną w herbie arcybiskupa metropolity poznańskiego. Na stronie archidiecezji opublikowano herb abp. Zbigniewa Zielińskiego.

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Abp Zbigniew Zieliński

Karol Porwich/Niedziela

Abp Zbigniew Zieliński

Abp Zbigniew Zieliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tłem herbu są dwa kolory: niebieski, wskazujący na niebo i Boga, oraz czerwony, przywołujący oddanie i ofiarę. Za tarczą znajduje się podwójny patriarchalny krzyż - atrybut arcybiskupa, poniżej tarczy umieszczony jest paliusz - atrybut metropolity.

Pośrodku herbu widnieje krzyż w kształcie kotwicy, przypominający, że krzyż Chrystusa jest źródłem niezawodnej nadziei. Pod kotwicą zostały umieszczone wiosło i pastorał. Wiosło odnosi się bezpośrednio do Świętego Wojciecha, Patrona Polski, który przez Poznań i Gniezno dotarł łodzią do Prus, aby tam głosić Ewangelię. Pastorał jest znakiem ojcowskiej troski o owczarnię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To z miłości do Boga i do Kościoła Święty Wojciech poniósł śmierć męczeńską w 997 roku, kiedy to na ziemiach polskich istniało jedynie biskupstwo w Poznaniu. To przykład jego poświęcenia zrodził wiarę ludu, która od wieków umacnia się poprzez posługę Kościoła. Jest to także żywa wiara mieszkańców Wielkopolski, którzy wyznają Boga, zachowując święte tradycje naszych przodków” - czytamy w objaśnieniu herbu.

Trzy białe lilie w herbie nawiązują do Najświętszej Maryi Panny, są też symbolem Trójcy Świętej, opieki Boga Trójjedynego nad nami.

Kanoniczne objęcie diecezji przez abp. Zbigniewa Zielińskiego odbędzie się 1 maja. Ingres do katedry poznańskiej odbędzie się tego samego dnia o godz. 11.

Nominacja nowego metropolity poznańskiego została ogłoszona 19 marca w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. 1 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika.

2025-03-27 11:52

Oceń: +21 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nową drogę

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2023, str. I

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Najgłębszym pragnieniem mojego serca jest to, żebyśmy się wzajemnie utwierdzali w wierze i żebym sprostał temu zadaniu – powiedział podczas uroczystości bp Zbigniew Zieliński.

W katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, licznie zebrali się wierni, księża oraz przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących m. in.: Koszalin, Szczecin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, służby mundurowe, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy uczelni wyższych oraz dyrektorzy szkół i instytucji państwowych.
CZYTAJ DALEJ

Młodzież z USA z Papieżem o spowiedzi i sztucznej inteligencji

2025-11-21 20:00

[ TEMATY ]

spowiedź

młodzież

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Pierwsze spotkanie Leona XIV online z młodymi Amerykanami.

Pierwsze spotkanie Leona XIV online z młodymi Amerykanami.

Do przyjaźni z Jezusem, korzystania z technologii w sposób zdrowy oraz do pogłębiania wiary i unikania kategorii politycznych w mówieniu o Kościele - zachęcał Leon XIV młodych Amerykanów. W spotkaniu online z Papieżem 21 listopada brało udział 15 tys. młodych z USA. Wydarzenie było transmitowane na żywo m. in. przez Vatican News.

Młodzież, która rozmawiała z Papieżem uczestniczyła w Krajowej Katolickiej Konferencji Młodzieży (NCYC) w Indianapolis. Spotkanie online prowadziła Katie Prejan McGrady, a sześciu młodych katolików zadawało Papieżowi pytania dotyczące różnych tematów: od sakramentów i zdrowia psychicznego po sztuczną inteligencję i przyszłość Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Zasłabnięcie kierowcy. Ksiądz-strażak zatrzymał się jako pierwszy i wezwał pomoc

2025-11-22 13:31

[ TEMATY ]

zasłabnięcie kierowcy

ksiądz‑strażak

zatrzymał się

wezwał pomoc

Adobe Stock

Kierowca siedział w zaparkowanym aucie z nogami na zewnątrz i opuszczoną głową

Kierowca siedział w zaparkowanym aucie z nogami na zewnątrz i opuszczoną głową

W czwartek, 20 listopada 2025 r., na trasie Błogoszów - Lipno (w powiecie jędrzejowskim) zasłabł kierowca. Przejeżdżający akurat tą trasą ks. Konrad Staniek, zatrzymał się i błyskawicznie wezwał odpowiednie służby. Dzięki szybkiej reakcji i pomocy udało się uratować życie 72-letniego mężczyzny.

Podziel się cytatem – opowiadała sierżant sztabowy Anita Radgowska z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję