Kardynał Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 r., zmarł 23 stycznia 2013 r. Do historii przeszedł jako Prymas przełomu. Pod takim tytułem powstał o nim film, w reżyserii i według scenariusza Jerzego Klechty. Narratorem jest sam bohater. Kamera towarzyszyła Prymasowi w jego podróżach, wizytacjach w kraju i za granicą – we Francji i Włoszech, gdzie studiował 8 lat, także na ziemi rodzinnej, w Inowrocławiu, gdzie zwykł gościć wspólnie z kolegami gimnazjalnymi prawie w każdą grudniową rocznicę swoich urodzin.Film uzyskał kilka czołowych nagród, m.in. na Festiwalu w Niepokalanowie oraz nagrodę przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W grudniu ub.r., gdy już stan zdrowia Księdza Prymasa znacznie się pogorszył, on sam podjął decyzję o przeniesieniu filmu na DVD. W ten sposób ten jakże cenny zapis jego życia od czasów okupacji hitlerowskiej, lat szkolnych, potem seminaryjnych, wreszcie rzymskich, gdzie studiował prawo kanoniczne, po służbę u boku Prymasa Tysiąclecia, aż do lat, gdy przejął w jakże ciężkich czasach ster polskiego Kościoła katolickiego, został zatrzymany w kadrze. W filmie znalazł się również zapis audiencji u Jana Pawła II.
Autor filmu nagrał ponad 100 godzin relacji, narracji Księdza Prymasa. Film zamyka się w niespełna 45 minutach.
Zwieńczenie prac Synodu Archidiecezji Wrocławskiej
2026-04-11 12:54
Magdalena Lewandowska
Tomasz Lewandowski
Ostatnie obrady plenum synodu to czas głosowania nad dokumentem końcowym.
– Dzisiejsze głosowanie nie jest tylko formalnością. To jest moment decyzji: czy chcemy być Kościołem, który zachowuje to, co znane, czy też idziemy tam, gdzie prowadzi Duch Święty. Czy chcemy wejść na drogę nawrócenia i odnowy życia naszego wrocławskiego Kościoła – a więc budować komunię, formować się i podjąć misje – czy też chcemy trwać w utartych schematach życia religijnego – podkreśla abp Józef Kupny.
W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu trwają ważne obrady plenarne II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, podczas których odbywa się głosowanie nad dokumentem końcowym synodu. Prawie 200 osób różnych stanów i funkcji, świeckich i konsekrowanych, głosuje nad poszczególnymi blokami ostatecznego dokumentu. Zatwierdzony dokument zostanie przekazany abp Józefowi Kupnemu do dalszych decyzji. – To dzień na który wszyscy czekaliśmy, zwieńczenie naszych kilkuletnich prac synodalnych – podkreślał bp Jacek Kiciński.
Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich
Partynicach
Pierwszą świętą, która zmarła i została kanonizowana w XX wieku, była Gemma Galgani. Święty Ojciec Pio wyznał kiedyś, że codziennie modlił się za jej wstawiennictwem, ucząc się od niej pokory i umiejętności przyjmowania cierpienia. I nie był to jedyny święty, który zafascynował się ufnym podejściem do życia i cierpienia tej młodziutkiej włoskiej dziewczyny. Święty papież Paweł VI powiedział o niej: „Córka męki i zmartwychwstania, umiłowana córka Kościoła, który sama czule miłowała”.
Jej życie było przykładem i inspiracją również dla polskich świętych. Wspomnę tu tylko Świętego Maksymiliana Kolbego, który obrał ją sobie (obok świętej Teresy z Lisieux) za nauczycielkę życia wewnętrznego, i to zanim jeszcze została wyniesiona na ołtarze. W jego krakowskiej celi znajdowała się figura Niepokalanej oraz obrazki Gemmy Galgani i Teresy od Dzieciątka Jezus. Napisał też w liście do matki, iż lektura Głębi duszy (duchowego pamiętnika Gemmy) przyniosła mu więcej pożytku niż seria ćwiczeń duchowych.
Tomasz nie uwierzył od razu. Potrzebował zobaczyć rany Jezusa. I Jezus mu to umożliwił.
Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż [ją] do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!» Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». (ZOBACZ WIĘCEJ: J 20,27-29).
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.