Reklama

Przekazywanie prawdy i dobra rolą mediów

Niedziela rzeszowska 40/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę, 19 września na Jasnej Górze już po raz 13. zgromadzili się pracownicy, czytelnicy i przyjaciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pielgrzymi z całej Polski modlili się w intencji wszystkich, którzy starają się o szerzenie Ewangelii za pomocą słowa pisanego. - Rolą mediów jest przekazywanie prawdy, dobra - tych wartości, które są ważne dla człowieka. Ta prawda ma wymiar ewangelizacyjny, chcemy głosić Ewangelię, chcemy głosić Chrystusa - podkreślał w wielu wypowiedziach redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś.
W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”, a zorganizowana została w przeddzień Dnia Środków Społecznego Przekazu. Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił kard. Józef Glemp, prymas Polski
Ksiądz Prymas mówił m.in.: „Podejmujac się zadań i te zadania weryfikując, to znaczy doskonaląc tę służbę, ciągle mamy wzrastać w wierze, żeby obok naszego słowa czy mówionego, czy pisanego, była także postawa wobec tej wielkiej drogi, jaką wyznacza Jezus Chrystus”. Kard. Glemp przypomniał również, że dziennikarstwo wymaga ciągle bacznej obserwacji i analizy tego, co się dzieje społecznie, jaki jest stosunek władz państwowych do Kościoła i Kościoła do państwa. Przypomniał sytuację Kościoła w przeszłości. Zauważył, że w różnych okresach historycznych widoczne były próby odchodzenia od wartości chrześcijańskich, a nawet bezwzględnej walki z Kościołem. Także obecnie wiele środowisk chciałoby żyć bez jakichkolwiek reguł. Dlatego tak ważna jest ewangelizacja przez katolickie środki przekazu.
Na zakończenie Eucharystii został odczytany Akt Oddania „Niedzieli” Matce Bożej.
Każdego roku przy okazji pielgrzymki redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. dr Ireneusz Skubiś wręcza wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym dla Kościoła, dla rozwoju Tygodnika, a także zaangażowanym w apostolat słowa i kolportaż pisma. W tym roku statuetkę „Sursum Corda” otrzymał m.in. główny celebrans Mszy św. kard. Józef Glemp.
W tym wyjątkowym dla księży „Roku Kapłańskim” medale „Mater Verbi” otrzymali także kapłani diecezji rzeszowskiej: o. Klemens Blajda OFM Cap., ks. dr Jerzy Buczek, rektor WSD w Rzeszowie oraz klerycy rzeszowskiego Seminarium Duchownego.
W przeddzień spotkania na Jasnej Górze - 8 września - w siedzibie redakcji odbyły się warsztaty dziennikarskie, w których uczestniczyli pracownicy „Niedzieli”, w tym osoby redagujące 19 edycji diecezjalnych w całej Polsce. Bp Adam Lepa z Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu wygłosił wykład wprowadzający nt. „Mediów katolickich misja specjalna”. Red. Maciej Łętowski w swojej wypowiedzi do dziennikarzy podkreślił, że coraz większy wpływ na społeczeństwo wywierają nowe media: Internet, telewizja informacyjna, tabloidy. Ich szeroki zasięg nie przekłada się na jakość dostarczanej informacji, co powoduje obniżenie wiarygodności mediów, naruszanie granic prywatności i pogoń za sensacją.
Przesłanie piątkowego spotkania było oczywiste. Media katolickie muszą podjąć „misję specjalną” - nie zamykając się na nowe sposoby przekazu medialnego służyć prawdzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego człowiek tak bardzo boi się Boga?

2025-12-17 08:49

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Nie bój się – mówi do Józefa anioł Pański. Z podobnym wezwaniem zwracał się wcześniej do Maryi. Nie bój się, Maryjo – mówił, zwiastując Jej, że została wybrana, by stać się Matką Jezusa Chrystusa.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji wrocławskiej dot. Fundacji Teobańkologia

2025-12-17 10:01

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Red.

Publikujemy oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji wrocławskiej dot. Fundacji Teobańkologia.

"W związku z rozwojem działalności fundacji Teobańkologia oraz szeroką skalą jej działań duszpasterskich i medialnych, metropolita wrocławski abp Józef Kupny powołał Komisję ds. zbadania funkcjonowania fundacji.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski abp Filipazzi: Kraków przyjmuje jako ojca tego, który jest jego synem

2025-12-20 18:47

[ TEMATY ]

ingres

Kraków

Nuncjusz Apostolski

Kard. Grzegorz Ryś

Abp Antonio Guido Filipazzi

kard. Ryś

fot. biuro prasowe archidiecezji krakowskiej

Nuncjusz Apostolski abp Filipazzi podczas ingresu kard. Rysia: Kraków przyjmuje jako ojca tego, który jest jego synem Zapraszam całą wspólnotę diecezjalną, by pod przewodnictwem nowego Pasterza, rozpoczęła kolejny etap swej wielowiekowej historii, krocząc drogą prawdy, sprawiedliwości, miłości i pojednania – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas ingresu kard. Grzegorza Rysia, nowego metropolity krakowskiego, do bazyliki archikatedralnej na Wawelu.

„Dziś Kraków przyjmuje jako ojca tego, który jest jego synem” – przyznał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję